Problemy z kręgosłupem po wypadku - czy konieczna jest operacja lub jakieś leczenie?

Witam. W kwietniu 2010 r. miałam stłuczkę (stałam w korku, uderzył w nas z tyłu inny samochód z dużą prędkością). Mimo iż pasy miałam zapięte, siedziałam bokiem (naciągnęłam pasy, aby móc nachylić się do siedzącego w foteliku dziecka). Siedziałam na tylnej kanapie. Uderzenie spodowało, że uderzyłam w zagłówek, rozcinając łuk brwiowy i zostałam nieco powyginana na boki. Teraz doskwiera mi ból odcinka szyjnego, ból głowy. Zrobiono mi prześwietlenie tych części ciała. Nic nie wykazały. Zaznaczam, iż zaraz po wypadku nie uskarżałam się na bóle dolnej części pleców, być może ból szyi i głowy zagłuszał go. Miesiąc po wypadku zaczęły się potworne bóle pleców, odcinka lędźwiowego. Drętwnienie prawej nogi, a nawet jej chwilowe niedowłady. Objawy nasilały się i łagodniały. Ostatecznie trafiłam do lekarza rodzinnego, potem do neurologa, a niedawno zrobiono mi TK odcinka lędźwiowego. Wizytę u mojej neurolog mam dość odległą, dlatego BARDZO proszę o interpretację wyników badania. Czy to, o czym mówi wynik mogło pojawić się na skutek wypadku? Czy konieczna będzie operacja? Czy mogę uprawiać sporty? Bieganie, ćwiczenia na stepperze, callannetics? "Badanie TK kanału kręgowego wykonano warstwami grubości 3mm w płaszczyznach równoleglych do płytek granicznych na poziomach L1-S1. Dane ze skierowania: LUMBALGIA CHRONICA Trzony kręgów mają prawidłową wysokość. Na poziomach L1-L2 oraz L2-L3 krążki międzykręgowe nie tworzą patologicznych wypuklin do światła kanału kręgowego. Kanały są symetryczne i nieprzewężone. Na poziomach L3-L4 oraz L4-L5 stwierdza się obecność obwodowych wypuklin krążków międzykręgowych o typie bulging, które prowadzą do modelowanie worka oponowego. Kanały korzeniowe są symetryczne, nieprzewężone. Na poziomie L5-S1 uwidoczniono bulging krążka międzykręgowego z towarzyszącą tylną, centralno - prawoboczną przepukliną. Masa przepukliny nieznacznie przylega do worka oponowego oraz zajmuje zachyłek boczny prawy z uciskiem korzenia rdzeniowego S1 prawego. Wymiar AP kanałyu kręgowego zwęzony do 10mm. Kanały korzeniowe są symetryczne, nieprzewęzone. Nie stwierdza się cech patologicznej przebudowy kręgów lędźwiowych. WNIOSKI: Cechy spondylozy lędźwiowej z obecnościa dyskopatii na poziomach L3-L4, L4-L5 oraz L5-S1. Cechy stenozy względnej kanału kręgowego na poziomie L5-S1. " Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Nie da się zanalizować wyników bez zbadania pacjenta, zebrania dokładnego wywiadu i obejrzenia zdjęcia.

Skonsultuj swoje wyniki badań z lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.