Problemy z pamięcią u 21-latka

Witam, może zacznę od tego,że od jakiegoś czasu,zacząłem zastanawiać się nad sobą i doszedłem do wniosku,że mam bardzo słabą pamięć. Ciężko mi jest przypomnieć sobie o czym rozmawiałem ze znajomymi pare dni temu, nie pamiętam o czym była książka którą własnie odłożyłem na półkę, ciężko mi jest sobie przypomnieć co robiłem w tamte wakacje itd. W mojej głowie nie ma żadnych myśli, przez co w towarzystwie rzadko się odzywam, bo nie wiem co powiedzieć. Skutkiem czego może być mój stan?

Dzień dobry!

Bez osobistej rozmowy nie jest możliwe odgadnięcie, czym może być spowodowany ten stan. Może on mieć mieć związek z np.:
- Pana ogólnym stanem zdrowia, historią wcześniejszych i towarzyszących chorób
- problemami neurologicznymi, urazami głowy, utratami przytomności w przeszłości
- depresją
- nadużywaniem alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych
- bardzo stresującą pracą lub pracą w szczególnie trudnych warunkach
Jest jednak również tak, że ludzie generalnie różnią się między sobą, także sprawnością pamięci czy innych funkcji poznawczych (spostrzegawczością, kojarzeniem, myśleniem abstrakcyjnym itd.). Być może w dzieciństwie, w okresie szkolnym te Pana zdolności nie było dostatecznie trenowane (np. podczas nauki i zabawy, w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami) i teraz zauważa Pan, że ich poziom jest nieco niższy, niż Pan by tego oczekiwał. Kiedy wykluczy się przyczyny medyczne (wymienione powyżej od myślników), zawsze i w każdym wieku można rozpocząć pracę nad sobą i swoimi możliwościami. Z pewnością ma Pan również inne zalety i umiejętności, którymi może Pan "nadrabiać" trudności.

Pozdrawiam!

Witaj!

Zaburzenia pamięci lub treści poznawczych mogą wystąpić w każdym wieku, ale jeśli u pana nasilają się i obserwuje je pan dość często, to po pierwsze proszę zadać sobie kilka pytań i na nie odpowiedzieć- od kiedy to mam, w jakich sytuacjach to występuję czy związku ze stresem , przemęczeniem nasilają się objawy, a następnie udać się do neurologa, lub później do psychologa, ponieważ przyczyny mogą być zróżnicowane. Pozdarawiam

Witam,
trudno tutaj o diagnozę bo taki stan może być efektem wielu różnych problemów. Zachęcałabym do wizyty u lekarza, może się Pan udać do psychiatry, to lekarz, który zdecyduje czy problemy Pana są natury psychicznej, a w razie potrzeby wykluczy także przesłanki neurologiczne. Generalnie diagnoza przez internet jest mało możliwa, szczególnie w przypadku tak niewielu informacji. Zachęcam do wizyty u lekarza w celu dokonania pełnej diagnozy, proszę także potraktować swój problem poważnie, jest bardzo prawdopodobne, że taki stan będzie wymagał jakiegoś leczenia, ale to da się określić dopiero po dokonaniu pełnej diagnozy. Zachęcam do wizyty u lekarza, może Pan próbować znaleźć pomoc w Poradniach Zdrowia Psychicznego, generalnie problemy z pamięcią leżą w gestii specjalistów zdrowia psychicznego, lekarze psychiatrzy oczywiście także wykluczają przesłanki neurologiczne (w razie konieczności), jeśli czas oczekiwania będzie dla Pana zbyt długi może Pan szukać także pomocy w prywatnych gabinetach. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Mogę tylko dodać, że najprawdopodobniej jest to problem do rozwiązania, jednak konieczna jest specjalistyczna konsultacja.

Witam
Prawdę powiedziawszy na podstawie tych kilku zdań nie można stawiać żadnych diagnoz.Uważam, że powinien Pan zgłosić się do psychologa i przedstawić mu szczegółowo swoje problemy. Psycholog będzie mógł ewentualnie zaproponować Panu badanie, które pomoże w rozpoznaniu przyczyn Pana dolegliwości
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska Kubiak

Pamięć człowieka jest trochę jak komputer- nie ma przecież plików i folderów na wierzchu, żeby otworzyć jakieś dane, trzeba trochę poszperać i przejść odpowiednia ścieżkę od katalogu do katalogu Podobnie działa pamięć. Dodatkowo mózg nie przechowuje wielu informacji, które nie są znaczące. Być może stąd wynikają Pan trudności i można uznać, że leżą w zakresie normy?
Jeśli jest Pan bardzo zaniepokojony zachęcam do pracy nad pamięcią przez stosowanie mnemotechnik, rozwiązywanie zadań związanych z zapamiętywaniem i odpamiętywaniem czy wszelkich innych zadań stymulujących funkcje poznawcze.