Problemy z żołądkiem i oddychaniem

Witam. Od długiego czasu mam problemy ze zdrowiem. Często mam wrażenie spuchnietego żołądka(pod klatka piersiowa) bulgotanie i często wrażenie jak by coś bardzo gorącego tam było. Przez to źle mi się oddycha tzn jak biorę oddechu buzia to tak jak by było lepiej a jak chce oddychać nosem to jak by w gardle była jakaś przeszkodą. Przebadana zostałam od stóp do głów jedyne to nadciśnienie które leczenie i kontroluje ostatnio trochę za wysokie próby wątrobie, a le dolegliwości są od dłuższego czasu

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę zastosować łatwostrawną dietę oraz udać się do gastrologa.

Pozdrawiam

Witam

Jeśli dolegliwości są od długiego czasu i ich przyczyny nie wyjaśniły wykonane przez Panią badania lekarskie, być może warto zwrócić uwagę na możliwe tło psychologiczne.
Istnieje grupa zaburzeń (tzw. somatoformicznych - pod postacią somatyczną). Osoba może doświadczać podobnych objawów jak przy faktycznych chorobach fizycznych (somatycznych), ale w badaniach lekarskich po chorobie nie ma śladu, a to zostanie stwierdzone nie wyjaśnia wystarczająco tych objawów. Ból i dyskomfort są autentyczne, czyli osoba niczego nie udaje. Przyczyna ma tło psychologiczne i jest wskazaniem do psychoterapii, czasem także farmakoterapii. Czy tak jest u Pani? Żeby móc to sprawdzić konieczne są konsultacje u psychologa/psychoterapeuty, być może także lekarza psychiatry. Za pośrednictwem tego forum diagnoza nie jest możliwa, lecz jedynie pewna hipoteza, czy wskazówka. Wspomniani specjaliści będą mogli na podstawie wizyt, tzw. wywiadu z Panią i historii leczenia ustalić diagnozę i zaproponować odpowiednią formę pomocy.
Oczywiście może też Pani zapytać o to swojego lekarza.

Pozdrawiam
Karolina Matlak