Problemy ze skupieniem się oraz stany lękowe i depresyjne u 18-latka

Witam, Mam 18 lat ,mam problem mało rzeczy cieszy, nie potrafię się skupiać tak jak kiedyś, często przyjemności górują nad innymi rzeczami (znacznie ważniejszymi). Czuję braki i często wprowadzam się w stany lękowe i depresyjne, płaczę bez powodu czuję się jak emocjonalnie rozbity człowiek. Myślę, że jest to spowodowane MJ , przestałem już palić, ale czy odzyskam ta sprawność umysłu i czy dam radę pokonać lęki i nabrać sensu życia? Co muszę zrobić (nie chce iśc do specjalisty) chcę być jak inni
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Czasami bywa tak, że ludzie, nie chcąc ponieść porażki (a przedtem zainwestować w coś trochę energii), nie podejmują żadnej aktywności. Dzięki temu, co prawda, nadal stoją w miejscu, ale przynajmniej mogą się przed sobą i przed światem usprawiedliwić, że to z ich własnego wyboru. Pana stan trochę tego rodzaju zachowania przypomina. Nie wiem, czy przyczyną jest marihuana, jednak zapewne dzięki niej wcześniej czuł Pan się dobrze, stojąc w miejscu.
Jest Pan bardzo młodym człowiekiem, więc pozwolę sobie trochę na malutki pouczenie starszej już osoby. Nie wydaje się, by można było coś w życiu osiągnąć, bez podejmowania wysiłku, ponoszenia porażek, wyciągania wniosków i uczenia się realiów życia. Są, co prawda wyjątki, ale stanowią przysłowiowy wyjątek od reguły. Jeśli zamierza się Pan z obecnego marazmu wydobyć, czeka Pana po prostu praca, nauka, obowiązki. Ich efekty pojawią się znacznie później - zdaję sobie sprawę, że dla młodego, niecierpliwego człowieka słowo "później" brzmi praktycznie jak "nigdy", ale tak już ten świat jest skonstruowany.
Może Pan zatem wziąć się w garść i podjąć tę walkę - z przeciwnościami losu i z własnymi słabościami, albo nadal zamartwiać się własną niemocą i stać w miejscu. Czas, niestety, działa na Pana niekorzyść. Życie nie będzie na Pana czekać.
Wybór jest prosty i zależy od Pana. A nad skorzystaniem z pomocy specjalisty raczej bym się zastanowił.

Pozdrawiam.

0

Wizyta u specjalisty- lekarza psychiatry i/lub psychologa w tej sytuacji byłaby jednak zalecana. Nie tylko ze względu na diagnostykę (podobne objawy mogą świadczyć zarówno o kryzysie, trudnościach emocjonalnych, jak i zaburzeniach osobowości czy początkach depresji), ale także podjęcie leczenia, które pozwoli Panu odzyskać równowagę psychiczna i sens życia, a tym samym poprawić jego jakość i poczucie satysfakcji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty