Próchnica u dwulatka

Dzień dobry Mam pytanie 2 tygodnie temu byliśmy z synem 4 letnim u dentysty bo zobaczyliśmy próchnice na przednich zębach. Pani dentystka stwierdziła, że nic się nie da zrobić ponieważ jest za mały czy to prawda i jedynym wyjściem jest tylko mycie częstsze zębów. Tylko co dalej z tym chorym ząbkiem?

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od tego co dokładnie jest na tych zębach. Jeśli to faktycznie jest próchnica, to należy ją bezwzględnie oczyścić i zabezpieczyć zęba.
Równie ważne jest wyeliminowanie przyczyny powstania tej próchnicy, czyli zadbania o odpowiednią higienę, bo jeśli tego nie zrobimy, to leczenie trzeba będzie co chwilę powtarzać. Znaczne zniszczenia zębów mogą też wpłynąć na nieprawidłowe wyrastanie zębów stałych.

Jeśli jest to niewielka próchnica to można wykonać ozonowanie zębów u malucha. Ozonoterapia to zabieg bez borowania, wykorzystujący bakteriobójcze właściwości ozonu, czasem jest także stosowana pomocniczo w tradycyjnym borowaniu. Jeśli ubytek będzie większy, także lepiej leczyć, ponieważ dbanie o ząbki mleczne jest tak samo ważne, jak o zęby stałe. Ich zlekceważenie może skutkować uszkodzeniem zawiązków zębów stałych i większą tendencją do próchnicy u dziecka w przyszłości. W takim wieku można zastosować podczas leczenia gaz rozweselający, który rozluźni i wyciszy dziecko przed zabiegiem. Oczywiście dokładna higiena, szczotkowanie zębów oraz zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały (bez cukru i fast-foodów) jest równie ważna dla dziecka, ponieważ buduje jego odporność, w tym zdrowe i mocne zęby.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry