Profilaktyka chorób nowotworowych u 30-latka

Dobry wieczór, moje pytanie dotyczy profilaktyki wykrywania nowotworu. Kilka tygodni temu skończyłem trzydzieści lat i bardzo mi zależy aby nie mieć problemów w przyszłości. Co mogę zrobić aby odpowiednio wcześnie wykryć zagrożenie? Może powinienem przeprowadzać jakiś pakiet badań. O zdrowej diecie często zapominam. Na czym powinienem się skupić? Dziękuję za odpowiedź. Rafał S.

Lek. Tomasz Budlewski

Na pewno powinien Pan zdrowo się odżywiać, uprawiać aktywność fizyczną. Co do badań proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania będzie można określić czy konieczne jest wykonywanie dodatkowych badań.