Profilaktyka raka trzustki

Witam, mam pytanie odnośnie profilaktyki jak można wcześnie wykryć nowotwora trzustki. Czy można to wykryć specjalistycznym badaniem krwi czy też pozostaje tylko badanie USG jamy brzusznej, jeśli tak to jak często je wykonywać. Pytam bo razem z koleżankami z pracy jesteśmy przerażone, gdyż jeden z naszych współpracowników dowiedział się o swoim schorzeniu we wrześniu tego roku, a przed wczoraj właśnie zmarł. Jak można wcześnie to wykryć? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej Chirurg, Wrocław
78 poziom zaufania

Nowotwory trzustki są bardzo trudne do rozpoznania, gdyż długo nie dają żadnych objawów. Objawy poza tym są niecharakterystyczne. Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej wykonywane raz w roku także nie musi dać pewnego wykluczenia. Wiele z guzów jest bardzo małych, gdy dają już przerzuty. To trudny do leczenia nowotwór.

Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski Chirurg, Warszawa
100 poziom zaufania

Wykrycie raka trzustki jest bardzo trudne w badaniach obrazowych! Proponuję wykonywać badanie usg u dobrego specjalisty 1x/rok! zż

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty