Proszę o interpretację rtg klatki piersiowej
Mam 33 lata, jestem kobietą. Podczas badań okresowych wykonano mi rtg klatki piesiowej. Na wyniku napisano: przepona wolna. Delikatne zacienienie w obu szczytach (tkanki miękkie?). Płuca bez widocznych zmian w obrazie rtg. Serce w normie wieku. Moje pytanie - czym może być spowodowane powyższe zacienienie? Dodam, że nie chorowałam na płuca, karmię dziecko piersią (tylko nad ranem).

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
przedstawiony opis rtg jest prawidłowy. Opisane symetryczne delikatne zacienienia pochodzą prawdopodobnie z tkanek miękich, czyli z nakładających się na obraz płuc np. fałdów skórnych czy gruczołów piersiowych, które w okresie laktacji są szczególnie intensywnie uwydatnione, mogą zawierać zastoinowe zgrubienia. Wynik należy jednak rozpatrywać razem z pacjentem i jeśli są jakieś wątpliwości, niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie.