Proszeę o interpretację wyników badania krwi i moczu

Proszę o interpretację wyników badania krwi i moczu. Jestem kobietą, lat 35, często czuję się zmęczona bez powodu, biorę stale tabletki antkoncepcyjne od wielu lat oraz 2 leki na nadciśnienie. Glukoza na czczo - 92, OB - 12, mocz - żółty, lekko mętny, kwaśny, ciężar - 1,023, białko nieobecne, glukoza nieobecna, ciała ketonowe nieobecne, urobilinogen lekko wzmożony, bilirubina nieobecna, azotyny nieobecne, krew nieobecna, nabłonki płaskie - pojedyncze, leukocyty - 2-4-6, erytrocyty świeże - pojedyncze, bakterie - dość liczne, śluz - pojedyncze pasma. WBC - 8,2, RBC - 4,18, HGB - 12,4, HCT - 37,2, PLT - 242, PCT - 0,219, %LYM - 38,3, %MON - 3,5, - L %GRA - 58,2, MCV - 89, MCH - 29,7, MCHC - 33,4, RDW - 13,8, MPV - 9,0, PDW - 18,3, - H #LYM - 3,1, #MON - 0,2, - L #GRA - 4,9, CHOLESTEROL CAŁK. - 204, HDL - 59, TRÓJGLICERYDY - 87, LDL - 128, ASPAT - 13, ALAT - 12, TSH-III GEN.  - 2,08.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

W wyniku badania ogólnego moczu zwraca uwagę lekkie wzmożenie wydalania urobilinogenu. W warunkach prawidłowych jego ilość w moczu nie powinna przekraczać 0,2-1 mg/dl. Wyższe wartości świadczyć mogą o tym, że coś złego dzieje się z wątrobą.  Lekkie podwyższenie tego parametru może jednak pojawiać się także u osób ze zdrową wątrobą, między innymi w przebiegu zaparć. Miała Pani wykonane oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (wyniki są w normie), które są czułym parametrem uszkodzenia komórek tego narządu, nie ma więc powodów do obaw. Wystarczy, jeśli za jakiś czas powtórzy Pani badanie.

Wyniki morfologii krwi są prawidłowe. Lekkie podwyższenie PDW, czyli wskaźnika zróżnicowania płytek krwi pod względem objętości, nie ma znaczenie klinicznego - najważniejsze, że liczba płytek jest prawidłowa. Co do obniżonego %MON, czyli procentowego udziału monocytów wśród krwinek białych, to także nie należy się nim przejmować, gdyż bezwzględna ilość monocytów jest prawidłowa.

Podwyższony jest natomiast poziom cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL (tej, która w największym stopniu odpowiada za rozwój miażdżycy). Warto by było zmodyfikować dietę i zadbać o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego.

Pozostałe wyniki są w granicach normy.

Pozdrawiam.