Przebarwienia w uzębieniu u 1,5-rocznego dziecka

Witam. Zauważyłam u córki ( 1,5 roku ) żółte przebarwienia. Wyglada to na próchnicę. Proszę powiedzieć w jaki sposób moze byc leczony taki ząbek ? Corka nie chce otworzyć buzi nawet jak ja próbuje zobaczyć ząbka Pozdrawiam

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

jest wiele gabinetów które specjalizują się w leczeniu dzieci - również tak małych
najważniejsze to nie straszyć dziecka i nie przekazywać - nawet podświadomie - własnych negatywnych przeżyć
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Powinna Pani znaleźć gabinet stomatologiczny nastawiony na leczenie dzieci. Lekarze mają swoje sposoby, dzięki którym dzieci "otwierają buzie". Jednak może nie skończyć się na 1 wizycie - potrzebna cierpliwość do wizyt adaptacyjnych.
Dodatkowo - proszę nie straszyć dziecka bólem oraz nie okazywać swoich obaw w związku z wizytą. Wbrew pozorom tak małe dzieci również wyczuwają napięcie, a potem we "właściwy" dla siebie sposób reagują na fotelu.

Taki nalot może być płytką nazębną lub też świadczyć o rozwoju próchnicy. Higiena zębów mlecznych jest tak samo ważna jak zębów stałych, trzeba je dokładnie myć 2 razy dziennie i pamiętać, żeby dziecko nawet po zjedzeniu małej przekąski czy wypiciu mleka w nocy miało wyszczotkowane zęby, które u dziecka są bardziej podatne na ubytki. Jeśli stomatolog podczas wizyty stwierdzi próchnicę można ją leczyć za pomocą metody zwanej ozonowaniem, która może zastąpić borowanie i daje dobre efekty redukcji próchnicy przy niewielkich ubytkach. Przy tym jest to metoda bezbolesna, a więc komfortowa dla małego pacjenta. To samo dotyczy nowoczesnych metod znieczulenia, które powinny być dobrą metodą na zredukowanie strachu u dziecka.