Przepchnięcie materiału do tkanek okołowierzchołkowych

Dzień dobry, Bardzo sie cieszę, ze powstała taka strona. 24 kwietnia miałam leczenie kanałowe lewej jedynki która byla uszczerbiona na placu zabaw gdy miałam ok 10 lat teraz mam 28. Po 3 tygodniach na wizycie kontrolnej zdjęcie rtg ukazało przepchnięcie materiału do tkanek okolowierzcholkowych i jedyna sugestia od Pani doktor to resekcja wierzchołka zęba. Moje pytanie to, czy przepchnięcie materiału poza wierzchołek korzenia to wina lekarza ?

Witam, trudno mówić tutaj o winie czy nie winie. Taka sytuacja może się zdarzyć. Lekarz powinien podejść do zabiegu z największą troską, żeby przeprowadzić go zgodnie z zasadami. Czasami, szczególnie jeżeli wykonuje się zabieg w znieczuleniu trzeba dołożyć wszelkiej staranności, gdyż pacjent nie czuje w tym momencie co jest robione i nie mamy możliwości ewentualnego skorygowania długości kanału, którą sobie zmierzyliśmy na podstawie tego zdjęcia. Jeżeli lekarz nie ma doświadczenia w takich zabiegach może rozłożyć to na dwie wizyty. Jeżeli przepchnięcie jest minimalne to nic się z tym nie robi, ponieważ materiały którymi wypełnia się kanały są bardzo dobrej jakości, myślę, że przestarzałych już nikt nie używa. W przypadku dużego przepchnięcia, szczególnie jeżeli dołączył się ból z powodu drażnienia tkanek okołowierzchołkowych lub wręcz zapalenie to niestety trzeba wykonać resekcję chcąc zachować ząb. Pozdrawiam