Przewlekłe zaparcia i stosowanie lewatywy

. Cierpie na przewlekle zaparcia . Od 8 lat wspomagam wyproznianie lewatywa . Od miesiaca nie wyprozniam sie w sposob naturalny a i stosowanie lewatywy niewiele mi pomaga takze musze ja stosowc coraz czesciej. Robilem badania na kontrast pol roku temu a wczesniej 3 lata temu kolonoskopie ktora takze nie wykazala nieprawidlowosci . Czy zaparcia moga byc tez spowodowane zaburzeniami psychicznymi ?Jak dlugo moze rozwijac sie nowotwor w jelicie aby doprowadzic do calkowitwej niedroznosci organu .

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, zaparcia mogą być powiązane z zaburzeniami psychicznymi. Sugeruję konsultację z psychiatrą i psychologiem. Nowotwory, w zależności od typu - jedne rosną bardzo szybko, w przeciągu kilku miesięcy, inne kilka lat. Jednak kolonoskopia z pewnością wykazałaby niepokojące zmiany w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dla pewności może Pan skonsultować się z gastroenterologiem.