Dlaczego czuję dziwne ruchy jelit?

Witam. Od jakichs 2 tygodni czuje dziwne ruchy jelit po jedzeniu( mozna je porownac do ruchow dziecka w ciazy, ale w ciazy nie jestem). Raz sa na srodku brzucha raz po bokach,roznie. Nigdy wczesniej takich problemow nie mialam, czym to moze byc spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ruchy perystaltyczne jelit to naturalne skurcze mięśni gładkich, które związane są z procesem trawienia. Jeśli jednak odczuwane są zbyt intensywnie, może to świadczyć o problemach zdrowotnych.

Zdarza się, że pacjenci porównują je do ruchów dziecka, które odczuwa kobieta ciężarna. Oznacza to wzmożoną perystaltykę jelit, która – jeśli trwa zbyt długo – wymaga podjęcia diagnostyki.

Jeśli więc dolegliwości, o których Pani wspomina nie ustąpią lub dojdą do nich inne objawy ze strony układu pokarmowego proszę odwiedzić lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby pokieruje Panią dalej – do gastrologa. Takie symptomy daje między innymi zespół jelita drażliwego.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziwne-ruchy-w-brzuchu-podobne-do-ruchow-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-i-intensywne-ruchy-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.