Przyczyna obrzęku powiek

Od ponad roku mam dziwne objawy. Pierwszym objawem jaki zauważyłem u siebie to sińce pod oczami. Mam jasną cerę, jestem blondynem i było to bardzo widoczne. Później zaczynały dochodzić kolejne objawy. Moja twarz zaczęła się robić czerwona, bardziej powiedziałbym różowa. Jak wspomniałem zawsze byłem blady, nigdy nie miałem wypieków. Dzisiaj skóra na mojej twarzy jest czerwona, różowa, najbardziej na policzkach, czole i nosie. Moje usta są ciągle spierzchnięte, wyschnięte a na górnej wardze widać takie jakby malutkie plamki jaśniejsze od reszty czerwieni wargowej. Często mam uczucie gorąca na twarzy. Górne powieki mam cały czas opuchnięte i są aż takie sinawe, oczy ciągle zmęczone i przekrwione. Ogólnie czuję się osłabiony, ciągle senny i zmęczony. Mój głos jakby się zmienił, jest grubszy, chrypkowaty i ciągle odchrząkuję. Skóra na dłoniach jest podobna do tej na twarzy, ręce są czerwone, różowawe a wewnętrzne części dłoni są bardzo czerwone i są na nich białe plamki, tzn. nie na samej skórze tylko tak jakby pod nią, jest ich dużo, na całej wewnętrznej powierzchni dłoni, kiedy uciskam na skórę znikają, skóra robi się blada a później bardzo czerwona i po chwili plamki znów się pojawiają. Nigdy nie miałem takich problemów. To wszystko zaczęło się ponad rok temu. Przeglądałem różne fora odnośnie zmian skórnych i znalazłem kilka osób o identycznych objawach. Jedna podejrzewała u siebie chorobę pasożytniczą, jednak po serii badań nic mu nie wykazało. Czy mogła mi się ujawnić jakaś reakcja alergiczna? Proszę o pomoc.

Witam! Opisane objawy są dość nieswoiste. Na podstawie samego opisu trudno wskazać jednoznaczną przyczynę, konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu oraz dokładne badanie fizykalne. Dopiero wówczas należy wykonać badania laboratoryjne. W tej chwili część z opisywanych objawów może sugerować reakcję alergiczną, ale jest to wątpliwe. Znaczna część dolegliwości przemawia za niedoczynnością tarczycy w związku z tym warto uwzględnić to w planowanych badaniach. Oprócz takiej przyczyny w diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę m.in. przewlekłe zakażenia. Badania dodatkowe, które powinny zostać wykonane wstępnie to: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie ogólne kału, OB, CRP, TSH. Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym, który zbada Pana oraz zleci niezbędne badania. Pozdrawiam serdecznie!