Przyczyny spadku płytek krwi u 4-latka

Witam.Mój synek ma 4latka i dwa lata temu pierwszy raz leżał w szpitalu,ponieważ wysoko gorączkował i po4 dniach leżenia w domu z gorączką dostał wybroczyn i spadły mu płytki krwi i od tamtej pory zaczeło to się powtarzać,że gdy ma gorączkę to spadają mu płytki krwi.w tym roku drugi raz leżałam z nim w szpitalu ponieważ podczas gorączki i infekcji gardła spadł mu płytki do 124 tyś.czy to jest groźne i dlaczego tak się dzieje,bo żaden lekarz mi nie umie odpowiedzieć na to pytanie?
Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obniżenie poziomu płytek krwi może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Należą do nich: ostre infekcje (w tym poważne infekcje uogólnione), zespół wykrzepiania śródnaczyniowego, choroby autoimmunologiczne, toksyczny wpływ leków i chemikaliów, układowe choroby tkanki łącznej, choroby krwi i szpiku kostnego (w tym białaczki).
Układ krzepnięcia ma dużą rezerwę bezpieczeństwa i nawet wyraźne obniżenie się płytek krwi (do 50 x 109/l) nie daje zwykle żadnych objawów, ale należy zachować dużą ostrożność, ponieważ narastające, nie leczone obniżanie się poziomu płytek krwi (do poziomu poniżej 20-30 x 109/l) grozi poważnymi powikłaniami pod postacią krwawień do różnych narządów.