Przygnębienie po urodzeniu dziecka

Ponad dwa miesiące temu urodziłam syna. Nasze pierwsze dziecko. Był oczekiwanym dzieckiem. Gdy przyszedł na świat byłam szczęśliwa jak nigdy. Wszystko było takie cudowne, z radością patrzyłam w przyszłośc. Miałam cudownego męża i synka.

Niestety od pewnego czasu coś zaburzyło moje szczęście. Czuję się przygnębiona, smutna, nie chce mi się wychodzić z domu, z nikim rozmawiać, przytulać do męża... Tak nigdy nie było. W dzień jak zajmuję się synem to jakoś ten czas leci i staram się nie myślec o tym, że jestem tak na prawdę nieszczęśliwa. Lecz gdy przychodzi wieczór nie mogę opędzic się od myśli, że wszystko jest bez sensu. To takie dziwne uczucie, jak by coś siedziało we mnie. Coś co mnie przytłacza, ciężko to opisać. Mam problemy z zaśnięciem, nie mam apetytu i ciągle boli mnie, z niewyjaśnionych przyczyn, brzuch.

Mówię o wszystkim mężowi, on mnie pociesza i liczy na to, że sama dam radę się z tym uporać. Ja udaję, że jest OK, ale dłużej tak nie mogę! Chcę znów poczuć się szczęśliwą matką i żoną.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Depresja poporodowa może rozwinąć się nawet do kilku miesięcy po porodzie. Pani objawy wpływają negatywnie na Pani życie i relacje rodzinne. Dobrze, że dzieli się Pani swoimi problemami z mężem. Może Pani również domagać się od męża wsparcia i pomocy. Jest Pani mamą i ma Pani teraz bardzo dużo obowiązków. Mąż może w tej trudnej sytuacji pomóc Pani w ich wykonywaniu.

Objawy powinna Pani skonsutlować z lekarzem psychiatrą i zastosować się do jego zaleceń. W trudnych chwilach może Pani korzystać z pomocy telefonu zaufania. W telefonie może Pani porozmawiać o swoim samopoczuciu, uzyskać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemów. Warto, by zadbała Pani o swoje zdrowie i samopoczucie, wtedy macierzyństwo będzie pięknym czasem zarówno dla Pani, jak i reszty rodziny.

Pozdrawiam