Przyjmowanie leku Sympramol od czterech lat

Witam. Mam 28 lat i od pewnego czasu lecze się  z powodu depresji. W tej chwili biore sympramol – biore go  juz 4 lata na poczatku bralam dwie tabletki jedna rano i jedna wieczorem potem tylko jedna wieczorem a teraz jedna co drugi dzień. Chciałabym się spytać czy dobrze robie nie chce brac symopramolu do konca zycia chyba jest za młoda tak przynajmniej mi się wydaje Czy mozna go brac tak dlugo i czy mozna sie od niego uwolnic zmiejszajac dawki tak jak w moim przypadku. Bardzo proszę o doradzenie mi w tej kwestii. Będę bardzo wdzieczna za  rzetelną odpowiedz. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.Anna
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Sympramol to lek, kórego substancją czynną jest opipramol. Lek należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i stosuje się go w leczeniu lęku, również tego wystepującego pod postacią somatyczną. Leczenie trwa zazwyczaj 1 do 2 miesięcy. Lek stosuje się 3 razy dziennie, doustnie. Zazwyczaj rano przyjmuje się dawki 50 mg, w południe 50 mg i wieczorem 100 mg. Lekarz może zwiększyć dawkowanie do 100 mg 3 razy dziennie maksymalnie. Z najczęściej występujących działań niepożądanych występuje zmęcznie, suchość jamy ustnej i innych błon śluzowych oraz obniżone ciśninie krwi. Leku nie powinno się brać krócej niż minimum 2 tygodnie. Sympramol nie jest lekiem, który silnie uzależnia. Pomimo tego należy odstawiać go powoli, najlepiej pod ścisłą kontrolą lekarza.

W Pani przypadku lek brany jest bardzo długo. Zazwyczaj nie stosuje się go dłużej niż 1-2 miesiące. Wszystko zależy jednak od wskazań do podania i stanu klinicznego pacjenta. W Pani przypadku była to depresja. W depresji można jednak stosowaac również inne leki. Czy były podejmowane inne próby terapii, np. lekami z grupy SSRI? Pomocna moze być także psychoterapia, kiedy można poznać niektóre techniki radzenia sobie ze stresem i z problemami.

Lekarz może zmniejszyć dawkowanie opipramolu do 50-100 mg na dobę i zalecić stosowanie jedynie raz na dobę, najczęściej na noc. Obecnie bierze Pani jedna tabletkę co drugi dzień. To dawkowanie jest niewystarczjące i nieefektywne. Nie wpływa ono na przebieg choroby, a lek, nawet w tak małych dawkach, może wyoływać objawy niepożądane. W Pani przypadku, szczególnie jeśli objawy ustały, celowe wydaje się odstawi leku. Dawkowanie już wcześniej zostało zmniejszone, teraz pozostaje jedyne całkowite odstawienie leku. Najlepiej jeśli zgłosi sie Pani jeszcze w tym celu do lekarza prowadzącego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przyjmowanie leku Sindronat od czterech lat

Mama ma szpiczaka od 4 lat I jest w fazie srabilizacji. Bierze od 4 lat sindronat 4 tabletki dziennie. Czy jest to bezpieczne I czy powinna brac tak dlugo?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Proszę omówić tę sprawę z lekarzem prowadzącym! Ja za mało wiem o Pani chorobie , abym mógł odpowiedzieć autorytatywnie , zż

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skutki przyjmowania leku Emanera od czterech lat

Witam.Od 4 lat meczę się z reflusem i lekarz jeszcze stwierdził że mam mała nadżerke. Od początku mojej choroby przyjmuję emanerę 40 g. raz na dobę Czasami zdarzało się że nie brałem regularnie leku i wtedy moje samopoczucie było okropne. Przede wszystkim zaczynało się straszne pieczenie w żołądku.. Do gastrologa zapiasłem sie ale dopiero za dwa miesiące mam wizyte . Czasami się zastanawiam czy nie za długo przyjmuje tem lek.Czy mam go brać do końca życia? Dziwi mnie to ze jak nie wezme leku to czuje się źle. Może ten lek ma jakieś skutki uboczne i dlatego tak  się źle czuje.
MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Choroba refluksowa przełyku może w niektórych przypadkach wymagać leczenia do końca życia. Gdy dolegliwości występują po 4 tygodniach od początku leczenia należy zmienić dawkowanie lub dołączyć inny lek. Proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie polegającej na ograniczeniu spożywania tłuszczu, alkoholu czy kawy. Emanera może dawać bóle głowy bądź dolegliwości z przewodu pokarmowego tj. wzdęcia, biegunkę czy wymioty.

Szanowny Panie

Lek ten nie ma dlugoterminowych efektow ubocznych.
Jezeli jednak przyjmuje go Pan juz cztery lata to napewno nalezy skontaktowac sie z lekarzem oraz pomyslec o zmianie nawykow (palenie, kawa, dieta itp.)

Pozdrawiam

Tomasz Wojcik

0
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Emanera czyli espomeprazol to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zawierający inhibitor pompy protonowej. Jest to lek bezpieczny wywołujący stosunkowo mało skutków ubocznych, który stosowany jest w m.in w w chorobie refluksowej przełyku, w leczeniu nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, w leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku w przebiegu leczenia H. pylori oraz w profilaktyce choroby wrzodowej żołądka. Maksymalne stężenie lek osiąga około 1-2 godzin od przyjęcia.

Refluks jest chorobą często spotykaną w zachodnich społeczeństwach, czasami dotyczy nawet 10 % społeczeństwa. Główną przyczyną jego występowania jest nieodpowiednia dieta. Nadżerki mogą być kompilkacją refluksu.

Emanera jest lekiem bezpiecznym, nie ma odgórnie ustalonego czasu przez jaki można ją przyjmować, niektórzy pacjenci przyjmują lek dożywotnio. Lek powoduje stosunkowo mało efektów ubocznych, a jeśli już to należą do nich najczęściej: bóle głowy, bezsenność, senność, wzdęcia, biegunki, niestrawność. Jeśli działania te się pojawią, to proszę zgłosić się wtedy do lekarza, tak samo jeśli nie odczuwa Pani efektu działania leku. Ogólnie lek warto przyjmować, do momentu kiedy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad działaniami niepożądanymi.

Ważna jest też modyfikacja diety. Należy pić ok. 2,5 litra wody mineralnej dziennie, unikać kawy, herbaty, alkoholu, fast foodów, tłustych wędlin. Najlepiej jest spożywać 6-7 małych, dobrze ugotowanych i rozdrobnionych posiłków dziennie, o regularnych porach. Jeść należy powoli, nie spiesząc się Do zalecanych potraw należą dania ziemniaczano-warzywne, galaretki owocowe, kisiele, budynie, duszone i przecierane owoce (bez skórki), przetarty twaróg i zupy przecierowe. Warto też stracić nadmiarowe i zwiększyć aktywność fizyczną.

Proszę się nie przejmować czasem przyjmowania leku, można go przyjmować przez wiele lat. Oczywiście raz na jakiś czas trzeba zgłaszać się na wizytę kontrolną u gastrologa, szczególnie kiedy objawy ulegną natężeniu lub pojawią się nowe. Lek należy przyjmować regularnie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty