Sympramol nie jest lekiem powodującym uzależnienie.
Jeżeli ustały powody, dla których został włączonych można stopniowo go odstawić. Należy obserwować się pod kątem ewentualnego pojawienia się objawów. Wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Sympramol to lek, kórego substancją czynną jest opipramol. Lek należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i stosuje się go w leczeniu lęku, również tego wystepującego pod postacią somatyczną. Leczenie trwa zazwyczaj 1 do 2 miesięcy. Lek stosuje się 3 razy dziennie, doustnie. Zazwyczaj rano przyjmuje się dawki 50 mg, w południe 50 mg i wieczorem 100 mg. Lekarz może zwiększyć dawkowanie do 100 mg 3 razy dziennie maksymalnie. Z najczęściej występujących działań niepożądanych występuje zmęcznie, suchość jamy ustnej i innych błon śluzowych oraz obniżone ciśninie krwi. Leku nie powinno się brać krócej niż minimum 2 tygodnie. Sympramol nie jest lekiem, który silnie uzależnia. Pomimo tego należy odstawiać go powoli, najlepiej pod ścisłą kontrolą lekarza.
W Pani przypadku lek brany jest bardzo długo. Zazwyczaj nie stosuje się go dłużej niż 1-2 miesiące. Wszystko zależy jednak od wskazań do podania i stanu klinicznego pacjenta. W Pani przypadku była to depresja. W depresji można jednak stosowaac również inne leki. Czy były podejmowane inne próby terapii, np. lekami z grupy SSRI? Pomocna moze być także psychoterapia, kiedy można poznać niektóre techniki radzenia sobie ze stresem i z problemami.
Lekarz może zmniejszyć dawkowanie opipramolu do 50-100 mg na dobę i zalecić stosowanie jedynie raz na dobę, najczęściej na noc. Obecnie bierze Pani jedna tabletkę co drugi dzień. To dawkowanie jest niewystarczjące i nieefektywne. Nie wpływa ono na przebieg choroby, a lek, nawet w tak małych dawkach, może wyoływać objawy niepożądane. W Pani przypadku, szczególnie jeśli objawy ustały, celowe wydaje się odstawi leku. Dawkowanie już wcześniej zostało zmniejszone, teraz pozostaje jedyne całkowite odstawienie leku. Najlepiej jeśli zgłosi sie Pani jeszcze w tym celu do lekarza prowadzącego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak należy przyjmować te przepisane leki? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Skutki odstawienne leku Cloranxen – odpowiada Magdalena Mroczek
- Sposób stosowania leku Sympramol – odpowiada Michał Springer
- Możliwość przyjmowania leku Encorton i Sympramol – odpowiada Cezary Maciejak
- Działanie leku Escitil – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Zmienne nastroje podczas stosowania leku Lamitrin – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Uzależnienie od leku Mozarin – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Stosowanie Citabaxu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Fanipos a długość jego stosowania – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy lek Elicea jest bezpieczny? – odpowiada Cezary Maciejak
artykuły
Sympramol - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Sympramol jest lekiem przeciwlękowym, przeciwdepre
Doksepina - skutki uboczne, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Doksepina to substancja, która wykazuje działanie
Maprotylina - działanie, wskazania, dawkowanie i skutki uboczne
Maprotylina to substancja, która należy do czterop