Przyspieszone tętno z powodu nerwicy lękowej

Witam, cierpię z powodu nerwicy lękowej, zdiagnozowanej przez 3 psychiatrów. Skoki ciśnienia np. 170/95, 150/90, przyspieszone tętno. Sam pomiar, nawet w domu, wyzwala u mnie straszny lęk. Mam 23 lata, nie jestem otyły, nie palę papierosów, odżywiam się w miarę zdrowo, jednak nerwica odebrała mi aktywność fizyczną. Po raz pierwszy przystąpię do psychoterapii. Psychiatra zapisał mi Cloranxen doraźnie oraz Mozarin 10mg 1tabl. Biorę go od 4 dni. Wszystkie badania prawidłowe. Proszę o słowa otuchy

Witam
Podjęcie psychoterapii to była bardzo dobra decyzja. W przypadku zaburzeń lękowych psychoterapia jest sposobem leczenia z wyboru i daje bardzo dobre rezultaty ( oczywiście pod warunkiem rzetelnej współpracy ze strony pacjenta). Przeżywanie silnego napięcia emocjonalnego i lęku powoduje zarówno podniesienie ciśnienia jak i tętna, sam pomiar staje się również źródłem silnego stresu i wtórnie podnosi ciśnienie.
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska- Kubiak

Witam,
,
potrzeba dłuższego czasu, żeby organizm wysycił się lekiem, zacznie działać. Trzeba zaufać lekarzowi prowadzącemu.
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Wskazana byłaby psychoterapia ekspozycyjna równocześnie z farmakoterapią.

Pozdrawiam serdecznie