Pulsowanie brzucha a tętniak aorty
Witam, mam 34 lata, nadwagę i jestem nerwową osobą. Ostatnio zauważyłam, że pulsuje mi brzuch. Zrobiłam badania usg - nie wykazało żadnych nieprawidłowości, badania krwi- morfologię, cholesterol (164/ 110 ldl/ 45,5hdl), próby wątrobowe, cukier- wszystko w normie. Boję się, że może to być tętniak aorty. Czy mimo dobrych badań jest taka możliwość? Jakie badania jeszcze powinnam zrobić? Ania

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Pulsowanie brzucha nie musi być objawem tętniaka ( u osób nerwowych często obserwuje się taki objaw). Jednym z podstawowych badań w jakich można uwidocznić tętniaka jest usg, u Pani wyszło prawidłowe, co powinno Panią uspokoić. W razie wątpliwości lekarz zleciłby wykonanie angio-TK, która pozwala dokładnie ocenić wielkość i zasięg tętniaka - z dokładnością do 0,2 cm. Jeśli w Pani rodzinie ktoś miał tętniaka , a Pani dalej się niepokoi, to można powtórzyć usg u innego lekarza.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz