Pytanie jakich wiele - jak schudnąć?

Mam 14 lat, 175 cm wzrostu i wagę wahająca się między 86-90 kilogramów. Mam full kompleksów, które mnie ograniczają, ale to raczej problem psychiczny. Problemem z jakim się zwracam to, to, że NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ! Jem dużo owoców, warzyw. Może nie codziennie, ale staram się w miarę regularnie. Od jakiegoś czasu nie słodzę herbaty i nie piję gazowanych, słodkich napoi, tylko wodę. Problemem z jakim się zmagam, to miłość do ziemniaków ;D i to, że moja mama nie chce kupować ciemnego chleba, gdyż nikt w domu go nie je. Ostatnio, w trosce o swoją wagę, zaczęłam nawet jeść śniadania! Dla mnie to sukces, ponieważ nienawidzę jeść rano. Tak więc, posiłki jem regularnie. Rano, ok. 7.00, później o 10.30, kolejny o 13.00 następny ok. 15.30-16.00 i ostatni przed 19.00. Staram się zmieniać swoje nawyki i chudnąć, ale patrząc na obżerające się czym popadnie koleżanki, moja motywacja słabnie. Marta, jedna z moich koleżanek je za kilku, a i tak wygląda idealnie. Ma jeszcze czelność się ze mnie wyśmiewać i wpędzać w kompleksy. Nie mam motywacji i siły, by nadal walczyć z wagą, tym bardziej, że w moim domu wszyscy lubią dobrze zjeść i mieć pod ręką słodycze, a moje prośby nie robią na nich wrażenia. Na ćwiczenia nie mam czasu. Ani też ochoty. Czasami potańczę w swoim pokoju kroki cha-chy czy rock and rolla. Na wf. raczej się obijam, bo wstydzę się ćwiczyć. Niedługo wiosna - powrót do biegania, a ja znowu 3/4 dystansu będę przechodzić... Strasznie mnie wkurza to, że jestem gruba i przez to nie mogę robić wielu rzeczy ;-) PS Próbowałam wielu rzeczy, wielu diet, ale nie mam silnej woli i siły, by znów walczyć o figurę i normalną, zdrową wagę. Kupiłam nawet książkę Pierre'a Dukana "Nie potrafię schudnąć", ale jest dla mnie za trudna. Bo jak 14-latka, która sama nie gotuje, przez długi czas ma jeść tylko białko?

Witam!

Czasami największym problemem w drodze do odchudzania bywa rodzina. Nie powinnaś się poddawać i tracić z tego powodu motywacji, tylko porozmawiać spokojnie z członkami rodziny. Najlepiej z każdym z osobna, żeby nie mieli okazji do zbiorowego sprzeciwu. Poproś mamę, żeby Tobie kupowała chleb ciemny, razowy (nie ma problemu z tym, żeby kupować kawałek chleba, a nie cały bochenek) lub bułki grahamki. Podkreśl, że to dla Ciebie i Twojego zdrowia bardzo ważne.

Bardzo dobrze, że masz świadomość, jak złe odżywianie się może być szkodliwe dla organizmu. Zaczęłaś od najważniejszej zasady - spożywania 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie, co 3-4 godziny, a także od jedzenia śniadania. Może Twoją motywację wzmocni fakt, że śniadanie napędza metabolizm na cały dzień, bez porannego posiłku Twoja przemiana materii jest wolniejsza o około 30%, a Ty jesteś mniej skoncentrowana i masz słabszą pamięć.

Powinnaś jednak mimo wszystko zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Szczególnie warzywa, powinny znajdować się w każdym posiłku. Na drugie śniadanie możesz pić sok warzywny, a na kolację robić sobie sałatkę czy zapiekankę z warzyw. Dzienna dawka owoców to 2 porcje (2 jabłka/2 gruszki/2 szklanki winogron).

Pamiętaj również o nabiale. Wybieraj chude jogurty, kefiry i maślanki naturalne. Te z owocami zawierają dużo cukru, w zamian możesz do jogurtu naturalnego wkroić banana lub brzoskwinię. Ogranicz ser żółty, ser pleśniowy, sery topione i mleko 3,2% (pij 1,5%). Możesz za to jeść ser feta light, ser mozarella czy jogurt grecki light (doskonale zastępuje śmietanę).

Unikaj sosów do obiadu, nie dosalaj i nie podjadaj pomiędzy posiłkami.

I pamiętaj, nie ważne jak wyglądają i co jedzą Twoje koleżanki, bo pomimo swojej wagi, zaśmiecają organizm niezdrowymi przekąskami. Bądź ponad to! Zdrowe jedzenie również może być smaczne i zachęcające.

Zacznij uprawiać sport. Codzienne 30 minut ćwiczeń poprawi Twój humor, metabolizm i spali tkankę tłuszczową. Wykonuj ćwiczenia, które nie sprawiają Ci bólu - nic na siłę.

Musisz wiedzieć, że prawidłowa i zdrowa utrata masy ciała to 0,5-1 kg na tydzień i tego się trzymaj!

Powodzenia!