Jak ma schudnąć nastolatka?

Mam 12 lat, mój wzrost to 173 cm i ważę 57 kg. Według mnie to o wiele za dużo. Chodzę na treningi (siatkówka) cztery razy w tygodniu po półtorej godziny. Przeważnie mój dzień roboczy wygląda tak: Wstaję i szykuję się do szkoły, nie mam czasu, aby cos przegryźć. W szkole zjem jakiegoś batonika około 10.00 rano. Wracam ze szkoły i jestem gdzieś o 14.00. Wtedy jem jakieś dwie, trzy kanapki z Nutellą i idę na trening (1 i pół godziny) . Gdy wrócę, znowu jem jakąś kanapkę i idę spać około 22.00-23.00. W weekendy jem śniadania, obiady i kolacje. Śniadanie jest takie: kanapki, herbata. Obiad: coś co przyrządzi mama, najczęściej jakaś zupa lub kotlet bądź kurczak. Chcę dodać, że w ostatnim czasy nie mam siły nawet chodzić, czuję się osłabiona. I ponad treningi mam częste wf., sparingi, zawody i lekkoatletykę. Wszyscy mówią mi, że jestem chuda i że nie długo będę mieć anoreksję. Ale ja się źle czuję z moją wagą, a jeszcze bardziej z wyglądem moich górnych części bioder i brzucha.
12 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie powinnaś się odchudzać. Jesteś bardzo aktywna fizycznie, co dodatkowo wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych. Mimo iż Twoja waga jest w normie, powinnaś zmienić swoje nawyki żywieniowe, ponieważ są one niewłaściwe. Twój jadłospis jest monotonny i nieracjonalny.

Zacznij od spożywania śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia. Śniadanie daje energię na cały dzień, przyspiesza metabolizm, poprawia pamięć i koncentrację. Warto jest wstać pół godziny wcześniej i zjeść pożywne śniadanie.

Twój jadłospis skała się prawie wyłącznie z kanapek, dużej ilości cukru prostego (batoniki, Nutella) i tłuszczu. W ciągu dnia powinnaś spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe).

Zawsze powinnaś jeść 4-5 posiłków dziennie, co 3 godziny. W Twoim przypadku jest to niezwykle ważne, gdyż uprawiasz dużo sportu. Możesz czuć się osłabiona właśnie przez nieregularne dostarczanie energii z produktów żywnościowych.

Zwróć uwagę na to, iż prawie nie spożywasz warzyw i owoców. Spróbuj zastąpić batona owocem lub batonem zbożowym, które dostarczą Ci nie tylko niezbędnych węglowodanów, ale i innych składników pokarmowych (witamin, składników mineralnych, błonnika).

Dodatkowo zapoznaj się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i zacznij je wprowadzać w życie: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.