Pytanie o kolor kału dziecka na diecie bezglutenowej

Witam. Mam syna na diecie bezglutenowej od miesiąca. Bóle brzucha nadal się utrzymują mimo diety. Od kiedy jest na diecie, kał ma kolor jasny. Coś jak żółty. Bywają kłucia w żebrach po lewej stronie, dziecko ma 10 lat. Martwi mnie to. Lekarz pediatra mówi, że to nerwy, ale nie wierzę. Jestem z synem na co dzień. Teraz ma ospę, to jesteśmy w domu razem. Czy zmieniając dietę, taki kał może być, czy to prawidłowe? A te bóle w żebrach? Bywa, że do połowy wysokości żebra tak boli, co to oznacza? Jakie zrobić badanie kału, aby zbadać składniki trawienne, mineralne, coś takiego, a może coś mi Pan poleci? Proszę o pomoc. Dziękuję. Mama Mateusza.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leczenie celiakii polega w głównej mierze na stosowaniu diety bezglutenowej. W przypadku długo trwającej choroby potrzeba trochę czasu, zanim w wyniku tego postępowania dojdzie do odnowy prawidłowej budowy błony śluzowej jelit, dlatego też pewne objawy mogą się utrzymywać jeszcze pewien czas. Ważne by być pod stałą opieką lekarza pediatry, najlepiej gastroenterologa dziecięcego.

Jasny kolor kału może wskazywać na patologię wydzielania żółci do jelita. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, oczywiście mogą być to związane ze stresem, tak jak sugeruje lekarz pediatra, jednak należałoby wcześniej wykluczyć inne patologię. Polecałbym wykonanie oznaczenia takich parametrów, jak bilirubina w surowicy, enzymy wątrobowe, GGTP (w celu oceny funkcji wątroby), amylaza i lipaza w surowicy (w celu oceny trzustki). Przydatne może się okazać wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Wykonywanie badań "na własną rękę" powinno być jednak skonsultowane z lekarzem, na pewno wyniki tych badań powinny być przez niego obejrzane. Odnośnie badania kału, ważne jest, by zgłosić się do lekarza, gdy zauważy się w nim pasma śluzu lub krew, w tej chwili nie warto wykonywać żadnych specjalnych jego badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.