Reakcja terapeuty na groźbę samobójstwa

W jaki sposób moze zareagowac psycholog/terapeuta na sesji, gdy mu powiem, że się zabiję? A w jaki sposób psychiatra może zareagować na takie stwierdzenie? Czy groziłoby mi przymusowe umieszczenie w szpitalu?

Dzień dobry!

Jeśli lekarz/ psycholog oceni, że ryzyko samobójstwa jest poważne, że zamierza Pani lub próbuje targnąć się na swoje życie - tak, może wezwać karetkę pogotowia, która najprawdopodobniej doprowadzi do hospitalizacji. W psychoterapii, gdy pacjent i terapeuta znają się dłużej, relacja jest bliższa, terapeuta dobrze zna historię życia i problemów, można (i warto) rozmawiać o pojawiających się myślach samobójczych. Kiedy jednak ryzyko śmierci stanie się bliskie i realne, zawsze priorytetem jest ratowanie życia, fizyczne zabezpieczenia pacjenta przed samobójstwem.

Pozdrawiam!

Wskazaniem do umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym bez zgody chorego jest zagrożenie samobójstwem. Jeżeli terapeuta uzna, że zagrożenie jest poważne powinien podjąć odpowiednie kroki. Jeżeli są to tylko rozważania na temat samobójstwa, brak pomysłu jak inaczej rozwiązać swoje problemy, rozmowa z terapeutą umożliwi uruchomienie mechanizmów skutecznego poradzenia sobie z problemami. Koniecznie proszę porozmawiać na ten temat.