Refluks a wchłanianie pigułek

Witam, Pani Doktor! Przyjmuję pigułki antykoncepcyjne w schemacie 24+4. Ostatnio kilka razy zauważyłam, że "cofa" mi się po jedzeniu czy piciu. Na przykład wczoraj około 3,5 godzin po przyjęciu 10 tabletki z blistra, "cofnęła" mi się herbata którą piłam. Czułam ją prawie w gardle, ale połknęłam. Nie zwróciłam jej. Nie miałam też biegunki. Czy taki relfuks może wpłynać negatywnie na wchłanianie pigułek antykoncepcyjnych? Czy istnieniej ryzyko, że jestem teraz niezabezpieczona? Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie doszło do  wymiotów ani ciężkiej biegunki, to skuteczność antykoncepcji nie jest obniżona. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego należy zadbać o prawidłową dietę i przyzwyczajenia żywieniowe (nie jeść smażonych potraw, ostatni posiłek spożywać co najmniej 3 godziny przed snem, unikać czekolady, kakao itp.). Może warto wybrać się do lekarza rodzinnego?

Pozdrawiam!