Ręka jak kamień

Podczas snu budzę się z ręką lodowatą i bez czucia nigdy nie byłam w tej sprawie u lekarza, ponieważ myślę, że to od ucisku żył w trakcie snu. Ręka jest wtedy lodowata, a gdy drugą ręką ją potrząsam to najpierw strasznie mrowi, a następnie stopniowo wraca w niej czucie. Nie wiem czy to słuszne, że nie mówiłam o tym nigdy lekarzowi. Doświadczam tego rzadko, ale jest to dosyć dotkliwe, jeden raz tak zrobiło mi się w prawą nogę. Bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź, z poważaniem Ewa.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W czasie długotrwałego ułożenia jednej, w nie do końca wygodnej, pozycji (co może się zdarzyć podczas snu) może dochodzić do ucisku naczyń krwionośnych oraz wskutek tego do niedokrwienia nerwów kończyny. Taka sytuacja daje wówczas opisane przez Panią przemijające objawy. Ponadto, czynnikiem sprzyjającym jest na pewno narastająca z wiekiem miażdżyca w naczyniach oraz niskie ciśnienie tętnicze krwi.
Może trochę pomóc używanie do snu specjalnie wyprofilowanej poduszki rehabilitacyjnej pod głowę (głowa jest wówczas położona niżej niż szyja i zachowane jest odpowiednie ułożenie barku). Poza tym, żeby utrzymać odpowiedni przepływ w naczyniach warto pamiętać o przyjmowaniu 2 litrów płynów na dobę.