Rozmiar piłki do ćwiczeń

Przeczytałam ten artykuł na temat rozmiarów piłki do ćwiczeń. Czy ćwiczenia nie będę dawały odpowiednich efektów jeśli mamy źle dobraną piłkę do ćwiczeń? Ja niestety najpierw kupiłam piłkę, a później zorientowałam się jakich rozmiarów powinna być. Osobiście posiadam 162 cm wzrostu, a moja piłka ma rozmiar 65cm.

Witam. Według wytycznych dotyczących doboru piłek, istotnie powinna Pani wybrać piłkę nieco mniejszą- o średnicy 55 cm. Są to jednak orientacyjne wskazówki. Mając większą piłkę rzeczywiście niektóre ćwiczenia mogą być trudniejsze w wykonaniu, jednak różnorodność ćwiczeń z jest tak duża, że wiele z nich wykona Pani nawet na większej piłce. A kluczem do uzyskania efektów jest nie tyle dobór sprzętu, co systematyczność ćwiczeń. Życzę powodzenia! Pozdrawiam.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Ważne jest, aby piłka była dopasowana do ćwiczącego. Proszę zobaczyć czy w kolanie ma Pani kąt prosty w momencie siedzenia na piłce. Zawsze może Pani odrobinę "spuścić" z niej powietrza.

pozdrawiam:)

Mogę Panią z pełną świadomością uspokoić. Ćwiczenia na takiej piłce co pani posiada będąc dawać dobre efekty. Możliwe jest tylko zmniejszenie nieznaczne komfortu przy niektórych ćwiczeniach. Podane ćwiczenia w artykule ze spokojem wykona pani na swojej strony piłce a różnica w średnicy nie przyczyni się w jakiś drastyczny sposób do błędnego czy nieprawidłowego wykonania cwiczenia. Dla porównania powiem, że można zagrać w piłkę nożną piłką do tenisa :) i może to być mecz naprawdę pełen pozytywnych emocji i zarazem dobrego wysiłku fizycznego. Oczywiście ważne są założenia 'teoretyczne' ale praktyka ma swoje prawidłowości. Dla jeszcze większego zobrazowania powiem, że są jeszcze dwa ważne parametry. Są nimi Pani waga jak i ciśnienie powietrza w piłce. Te brakujące 8 cm wzrostu do teoretyczne rozmiaru piłki nie jest jakimś wielkim problemem. Ważniejsza jest motywacja i wytrwałość. Pozdrawiam serdecznie.