Różnice w poziomie glukozy na czczo i po posiłku

Dlaczego 2 godziny po posiłku poziom glukozy wynosi 113 a ranny pomiar na czczo pokazuje np 110 choć nic nie jadłam od 10 godzin? gdzie popełniam błąd? nie biorę leków-stan przedcukrzycowy. Pozdrawiam. Anna

Wzmożone wytwarzanie glukozy w wątrobie (tzw. glukoneogeneza) w porze nocnej jest typowym zjawiskiem w cukrzycy t. 2 jak rownież w stanach przedcukrzycowych. Do tego dochodzi poranny wzrost hormonów podnoszących poziom glukozy gl. hormonu wzrostu. Proponuję wczesne kolacje o niskim indeksie glikemicznym, wieczorny spacer lub inny umiarkowany wysiłek. W niektórych przypadkach poprawę glikemii na czczo można osiągnąć paradoksalnie dzięki węglowodanowej przekąsce przed snem.