Rozwój 1,5-rocznego chłopca

Czy jak 1.5 roczny chłopczyk nie mówi słów takich podstawowych jak mama tata lub nie reaguje na swoje imie.Rzadko łapie kontakt wzrokowy.Porusza sie wolno i ostrożnie.Nie bawi sie z innymi dziećmi .Jest ciche rzadko sie smieje.Płacze jak cos mu nie wychodzi.Bez powodu głowa zatacza gwałtowne koła przy czym czasem widac białka oczu.Nie ma odruchu ssania w trakcie karmienia z butelki. Lubi byc przytulany.Lubi chodzic i nosic jakies przedmioty w lewej rece.Czy cos moze byc nie tak z chłopcem?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

takie objawy nie muszą jeszcze świadczyć o patologii. Jednak sugeruje konsultacje psychologiczną.

Pozdrawiam.

W tej sytuacji zachęcałbym do konsultacji z psychiatrą dziecięcym. Podobne objawy mogą (ale nie muszą) wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jednak tylko lekarz specjalista może taką diagnozę postawić do wnikliwym wywiadzie, obserwacji i badaniu malca.