Ryzyko ciąży po zażyciu tabletki awaryjnej

Witam! Czy jeśli stosunek płciowy był we wtorek a tabletkę po przyjęłam w czwartek to jestem zabezpieczona przed ciążą? Ostatnia miesiączka była 29 września.

Witam serdecznie! Z moich wyliczeń wynika, że do zbliżenia doszło 11 dnia cyklu, więc najprawdopodobniej były to Pani dni płodne (niestety nie pisze Pani, ile trwają Pani cykle, co uniemożliwia dokładniejsze wyliczenie dnia owulacji). W takiej sytuacji zastosowanie antykoncepcji alarmowej wydawało się być uzasadnione. Tabletki alarmowe niestety nie cechują się 100% skutecznością. Największa, obserwowana jest w pierwszej dobie od zbliżenia i wynosi 98%. Z każdą godziną skuteczność maleje i w 3 dobie wynosi zaledwie/aż 60%. Proszę jednak pamiętać, iż nie każdy niezabezpieczony stosunek kończy się zapłodnieniem. Reasumując, w opisanej sytuacji ryzyko ciąży jest znikome, ale jednak nadal istnieje. W przypadku opóźnienia miesiączki warto wykonać test ciążowy. Pozdrawiam