Ryzyko przerzutów a rak sutka

Czy możliwe jest ze po 27 latach rak sutka( mastektomia ,usunięcie węzłów,chemioterapia, sterylizacja profilaktycznie ) daje przerzuty na kręgosłup ? Wkluczone są płuca , nerki , macica. Blizna poperacyjna i druga pierś są pod ciągła kontrolą od czasu operacji i nie stwierdzono żadnych patologii.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Zdania w tej kwestii są podzielone. Istnieje pogląd, że choroba nowotworowa po tak długim czasie od leczenie jest wyleczona i ewentualne ogniska są "nowym" nowotworem. Z drugiej strony część środowiska uważa, że mikro-przerzuty w węzłach chłonnych sprawiają, że nowotworu złośliwego nie da się ostatecznie wyleczyć i prędzej czy później nawróci. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że zmiany w kręgosłupie nie są związane z rakiem sutka sprzed 27 lat.