Ryzyko zarażenia w wyniku ochlapania odbytu wodą z sedesu

Witam serdecznie, zdarza sie czesto , ze podczas oddawania stolca odbyt zostanie ochlapany kilkoma kroplami wody z muszli. Czasami moze dojsc takze do malych krwawien odbytu. Moje pytanie jest dosc konkretne: czy gdyby odbyt, ktory wykazuje krwawienie po oddaniu stolca zostal ochlapany kroplami obcego, potencjalnie zakazliwego moczu, to czy moze dojsc do jakies infekcji ta droga? Czy wysokie jest ryzyko takiej infekcji/pechowego splotu zdarzen? Z gory dziekuje za odpowiedz Adrian

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie możliwe jest zakażenie w opisany sposób. Prawdopodobieństwo zakażenia w ten sposób jest jednak niskie.