Rzucanie palenia w ciąży

Palę nałogowo od paru lat, od 2 lat jestem mężatką i zaczęliśmy z mężem planować potomstwo z dnia na dzień. Czy będąc w ciąży rzucanie palenia nie zaszkodzi dziecku, czy lepiej ograniczyć się z 10 do 2 lub 3 papierosów dziennie. Proszę o poradę.

Witam serdecznie!
Planowanie ciąży jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju płodu. Przygotowania zaleca się rozpocząć na 3 miesiące od podjęcia prób poczęcia. W tym czasie organizm zdąży się zregenerować, wzmocnić i przygotować do ciąży. W tym czasie należałoby suplementować kwas foliowy, być może także inne preparaty wielowitaminowe. Być może w przeciągu tych kilku tygodni udałoby się zerwać z nałogiem. Sam akt rzucania palenia nie będzie niebezpieczny dla dziecka. Szkodliwy będzie jednak każdy wypalony papieros. Warto zatem ograniczyć liczbę wypalonych papierosów do absolutnego minimum, a najlepiej zerwać z nałogiem jeszcze przed zajściem w ciążę.
Pozdrawiam