Niezależnie od rozpoznania, martwy, bolący ząb należy bardzo starannie (pod mikroskopem najlepiej) opracować, wyczyścić kanał i albo szczelnie wypełnić albo założyć lek pod szczelnym opatrunkiem (typu glassjonomer) i leczenie dokończyć po rozwiązaniu. W przypadku wystąpienia gorączki i powiększenia węzłów chłonnych rozważyć podanie antybiotyku bezpiecznego dla matki i dziecka.
W tym przypadku nalezy jednak zrobić zdjęcie RTG- dziecku nic się od tego nie stanie, a konieczne jest do dalszej diagnostyki - i związanego z nią postępowania.
Leczenia otwartego nie można przeciągać w nieskończoność. Zazwyczaj PORZADNE opracowanie i płukanie kanału plus opatrunek dokanałowy wystarczają do zlikwidowania ostrego stanu; niekiedy (przy dużych zaostrzeniach) konieczna jest antybiotykoterapia ogólna. Czasem niezbędne jest dołączenie zabiegu chirurgicznego.
Podsumowując:
1.RTG
2.porządne endo
3.w razie koniecznosci antybiotyk
4.----"----"-----"------"----" chirurgia.
Powodzenie leczenia kanałowego zależy od właściwej diagnostyki, a ta jest utrudniona ze względu na brak możliwości wykonania rtg,oraz dokładnego oczyszczenia kanału zęba.Trudno ocenić możliwości szybkiego wyleczenia nie znając historii, jednak leczenie otwarte czyli zakladanie waty nie jest rozwiązaniem. Pozdrawiam
Leczenie otwarte jest metodą archaiczną i nie stosuje się jej we współczesnej stomatologii. Każda wizyta w przypadku leczenia kanałowego (niezależnie od tego w jakim stanie jest ząb) winna zakończyć się założeniem szczelnego opatrunku. Dodam, że fleczer do nich nie należy. W pani przypadku jeśli jest Pani w 22 tygodniu ciąży, należy zrezygnować z diagnostyki radiologicznej ponieważ dziecko jest w fazie intensywnej organogenezy i nikt Pani nie zagwarantuje, że nie będzie to miało wpływu na jego rozwój. Prawdopodobnie nie, ale 100% pewności nie można mieć nigdy. Silny ból pojawiający się po zamknięciu kanału świadczy o procesie ropnym. Dlatego w pierwszej kolejności należy prawidłowo opracować kanał przy użyciu mikroskopu i endometru. Następnie konieczne będą codzienne wizyty celem odbarczenia tkanek z wydzieliny ropnej. Jeśli to nie przyniesie rezultatu to konieczne będzie podanie antybiotyku Duomox 500 mg 2x dziennie plus dalsze leczenie kanałowe. W obecnej sytuacji do czasu rozwiązania zastosowałbym wypełnienie tymczasowe kanału z wodorotlenku wapnia i po rozwiązaniu dalsze ostateczne wypełnienie kanału.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ropień nad zębem w 24. tygodniu ciąży – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska
- Ile czasu po zabiegu resekcji można czekać, żeby ponownie poddać ząb leczeniu kanałowemu? – odpowiada Lek. dent. Piotr Kiec
- Leczenie kanałowe a ciąży – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Czy normalne jest, że ząb kilka dni po wyczyszczeniu zaczął boleć? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy ból minie po czyszczeniu zęba pod mikroskopem? – odpowiada Lek. dent. Grzegorz Gdula
- Czy zainfekowana miazga jest już wyczyszczona? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Bóle zęba pomimo dwukrotnego leczenia kanałowego – odpowiada Lek. dent. Piotr Kiec
- Ból zęba w wyniku zmiany wypełnienia – odpowiada Lek. dent. Sylwia Ossowska-Łukasik
- Zakończenie leczenia przy niecałkowicie oczyszczonym kanałach zęba – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Bóle zębów i wysoka gorączka po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
artykuły
Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i leczenie pod mikroskopem
Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodonty
Cena leczenia kanałowego - przebieg zabiegu, powikłania, od czego zależy koszt
Cena leczenia kanałowego jest najczęściej dość wys
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo wa