Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie kanałowe szóstki a bolesność

Jestem po dwukrotnym leczeniu kanałowym dolnej prawej 6. Po pierwszym leczeniu kanałowym ząb zaczął mnie boleć. Zdjęcie pokazało stan zapalny. Przed ponownym czyszczeniem kanałowym lekarz włożył lekarstwo oraz zalecił antybiotyk. Wówczas ząb w ogóle mnie nie bolał. Po drugim leczeniu kanałowym, lekarz stwierdził, że sytuacja tego zęba jest niepewna, ponieważ jeden kanał jest niedrożny. Teraz, po ok. pół roku od zabiegu zaczynam odczuwać bardzo delikatny ból tego zęba. Czy to jest normalne?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Ze względu na to, że jeden kanał jest niedrożny, ból mógł się pojawić. Jeżeli antybiotyk nie pomoże to myślę, że ząb niestety będzie do usunięcia.
W takich przypadkach można jeszcze skonsultować się u chirurga i ewentualnie wykonać resekcję nie drożnego korzenia.
pozdrawiam

0

Jeśli jeden z kanałów nie jest drożny lub kanał nie został "znaleziony" mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Powinna Pani udać się do lekarza - endodonty w celu konsultacji ( określi czy ból pochodzi od tego zęba itp ). Jeśli nie znajdzie rozwiązania to proponuję wizytę u chirurga stomatologicznego ( rozważy zabieg usunięcia korzenia, w którym znajduje się ów kanał, a w ostateczności przeprowadzi usunięcie zęba ).

0
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk Stomatolog

jeśli lekarz który prowadził leczenie dysponując odpowiednimi narzędziami i mikroskopem stwierdził że kanał jest częściowo zobliterowany - to należy uznać że jest wypełniony najlepszym możliwym materiałem czyli zębiną która wytworzyła się przez lata trwania stanu zapalnego - jednak nigdy nie możemy mieć 100 % pewności że zarówno w tym korzeniu jak i pozostałych nie ma np kanalikó bocznych - na szczęście większość występuje w odcinku 3 mm od wierzchołka - należy więc rozważyć możliwość leczenia mikrochirurgicznego ( resekcja ) wraz ze wstecznym opracowaniem i wypełnieniem systemu kanałów korzeniowych
koniecznie proszę udać się do lekarza stomatologa zajmującego się nowoczesną endodoncją, dysponującego mikroskopem
on na podstawie wykonanych zdjęć rtg - pomoże zdecydować co dalej z Pani zębem
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy