Chrapanie u dzieci

Chrapanie kojarzymy przede wszystkim z dorosłymi mężczyznami. A co jeśli dzieciaki chrapią? Do kogo zgłosić się w takiej sytuacji? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

laryngolog
O obecności ciała obcego w gardle świadczy:

wyraźny incydent krztuszenia się czy dolegliwości bólowych w trakcie jedzenia
ból pojawiający się w trakcie połykania lub bezpośrednio po przełknięciu
utrzymujący się ból o różnym nasileniu, trudności w połykaniu, uczucie ciała obcego
przy dłuższym zaleganiu zmiany zapalne, zaczerwienienie, tworzenie się ropnia
duże ciała obce w gardle dolnym mogą powodować duszność o różnym nasileniu, włącznie z zatrzymaniem oddychania.
Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeżeli skaleczenie błony śluzowej gardła jest niewielkie i obejmuje jedynie powierzchowne warstwy błony śluzowej, nie wymaga chirurgicznego zaopatrzenia. Wystarczy płukanie gardła wodą utlenioną (łyżka 3% wody utlenionej na szklankę wody) lub pędzlowanie wodnym roztworem fioletu gencjanowego. Jeżeli krwawienie jest większe, skaleczenie rozleglejsze niż 1 cm i/lub penetrujące w głąb, konieczna jest ocena wziernikowa i zaopatrzenie chirurgiczne rany.

Oparzenia środkami chemicznymi z reguły wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jedyne środki, które można zastosować w domu to podanie do picia obojętnych płynów, np. wody w celu rozcieńczenia szkodliwego środka.

Natychmiastową próbę usunięcia ciała obcego z gardła należy podjąć jedynie w przypadku dużych ciał obcych blokujących wejście do krtani i powodujących duszność lub bezdech. Można podjąć próbę usunięcia go poprzez wprowadzenie palca wskazującego do gardła i wygarnięcie przeszkody na zewnątrz. Jeżeli jest to nieskuteczne, wykonać manewr Heimlicha. Wezwać pogotowie.

Ciała obce wbite w błonę śluzową gardła (np. ości) wymagają usunięcia. Należy więc zgłosić się do lekarza. Próby usunięcia ich w warunkach domowych lub przesunięcia poprzez jedzenie, np. chleba, kończą się zwykle niepowodzeniem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty