Skaleczenie przez zwierzę a choroby odzwierzęce

Witam. Dziś podczas spaceru po lesie zauwazyłem ze w nogawce spodni mam wbity pazur jakiegos zwierzecia prawdopodobnie ptaka lub wiewiórki .Podczas jego wyciągania wbił mi się w palec i skaleczył mnie. Nakłucie to obmyłem spryskiwaczem do szyb bo taki miałem akurat w samochodzie.PYTANIE: co powinienem z tym problemem robić, czy mogłem zarazić się wscieklizną.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Szansa zachorowania na wściekliznę w tym przypadku jest znikoma. W takich sytuacjach jeśli zdecyduje się Pan na samodzielne usuwanie tego typu ciał obcych należy to zrobić w warunkach jak najbardziej zbliżonych do jałowych, a po usunięciu ciała obcego zmianę wystarczy spryskać octaniseptem lub innym środkiem dezynfekującym. Proszę obserwować miejsce po urazie - w przypadku wystąpienia zaczerwienienia, bólu, sączenia z rany lub wystąpienia innych objawów proszę skonsultować się z lekarzem.
W Pana przypadku jeśli był Pan szczepiony na tężec ponad 5 lat temu - proponuję konsultację z lekarzem w celu oceny ryzyka zachorowania.