Sny o chłopakach u 14-latka

Witam. Mam 14 letniego syna. Od jakiegoś czasu skarży się,że miewa sny w których zakochuje się w chłopaku.Kończy się to zmazami nocnymi czy świadczy to o tym,że może byc homoseksualistą.Mówi,że na jawie nie podobają mu się chłopcy tylko dziewczyny.Skąd więc takie sny. O czym to może świadczyć? Proszę o szybką odpowiedź. Aneta

Dzień dobry!

Śnimy wszyscy i te sny są rozmaite. Niekiedy są realne, konkretne, dotyczą przeżyć z minionego dnia lub planów na dzień kolejny. Niekiedy są abstrakcyjne. Nie zawsze jest tak, że to w snach można odkryć całą prawdę o sobie. Sny homoseksualne mogą być wywołane myślami na ten temat (myślami czysto poznawczymi, a nie koniecznie fantazjami erotycznymi), poruszeniem tego tematu w rozmowie ze znajomymi, obejrzanym filmem... ale też nadmiernymi (a zupełnie nieuzasadnionymi) obawami przed tym, że mogę być gejem i że byłoby to "coś strasznego". Sny erotyczne o treściach homoseksualnych nie przesądzają o orientacji seksualnej, ani o potrzebach homoseksualnych. Mogą się zdarzać każdemu. Kryterium orientacji seksualnej to wyłącznie własne, subiektywne przeżycie - kto mi się podoba, kto jest dla mnie atrakcyjny, z kim chcę wchodzić w związki. Pani syn może, jako dorosły mężczyzna, określić siebie jako osobę homoseksualną lub biseksualną, ale szanse na to są dokładnie takie same, jak dla wszystkich innych chłopców z jego szkoły.

Pozdrawiam!

Witam. Są to nieuświadomione lęki homoseksualne a jednocześnie pragnienia homoseksualne, ale bez obaw, to jeszcze nie świadczy, że syn jest homoseksualny, choć też może tak być. Pani postawa w tym jest ważna- akceptacji rozwijającej się orientacji seksualnej u syna. Może syn chciałby o tym porozmawiać z psychoterapeutą.