Witam serdecznie,
Jest Pan bardzo szczupły więc na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie w wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
Podczas ćwiczeń również jest potrzebna odpowiednia dieta. Posiłek powinien być zjedzony na 2h przed treningiem. Najlepiej aby składał się z chudego mięsa, węglowodanów złożonych typu ryż naturalny, kasze gruboziarniste czy brązowy makaron oraz porcja warzyw. Po ćwiczeniach należy jak najszybciej dostarczyć łatwo przyswajalne białko(w celu odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych) i węglowodany proste(w celu odbudowy glikogenu) np pochodzące na owoców(najlepiej banan). Po około 1h od treningu można zjeść porządny obiad. W posiłkach okołotreningowych unikamy tłuszczu ponieważ zaburza odbudowę glikogenu.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Chęć przybrania na masie a dieta i ćwiczenia fizyczne – odpowiada Dr Agata Cezari
- Sposoby na przybranie masy w domowych warunkach – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jaka dieta i jakie ćwiczenia dla 20-latki? – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Sposoby na wzrost masy ciała u 19-latka – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Co jeść żeby przytyć i przybrać na masie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zdrowe nabieranie masy – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta na masę ciała – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Co jeść, aby przytyć i nabrać masy mięśniowej? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć podniesienia masy ciała – odpowiada Mgr Anna S
- Trudności w przybraniu na wadze przy diecie bogatej w białko i węglowodany – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
artykuły
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Jakie działania należy podjąć przy kamicy nerkowej?
Kamica nerkowa to choroba, która w większości przy