Spóźniający się okres - czy to ciąża?

Mam 25 lat, 2 lata brałam tabletki. Po odstawieniu ich pierwszy okres był po około 28 dniach, drugi 37 a teraz jest już 40 a okresu nie ma. Uprawiałam sex tydzień temu, po 2 dniach był negatywny po 7 negatywny, ale zarysowała się 2 linia nie kolorowa tylko jakby odbita ołówkiem! Co mam zrobić, czy to już ciąża, kiedy powtórzyć test?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W przypadku odstawienia tabletek po długim czasie ich stosowania często dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, w tym wydłużenia cyklu. Jeżeli współżyła Pani bez zabezpieczenia to istnieje prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży. Wynik domowego testu ciążowego uznawany jest za wiarygodny, jeśli został wykonany w dniu spodziewanej miesiączki, albo co najmniej 14 dni od ostatniego ryzykownego stosunku. Jeżeli ma Pani wątpliwości, kiedy mogło dojść do zapłodnienia sugerowałabym poczekać jeszcze kilka dni z powtórzeniem testu lub wykonać test z krwi, dający pewny wynik już w 8 dniu od zapłodnienia.

Pozdrawiam