Spożywanie trzech posiłków o stałych porach

Mam pytanie czy jak zjadam 3 posiłki dzienie o stałych porach to coż złego??jem o godz 10 13 i 17 .

Witam! Najlepiej stosować zasady prawidłowego żywienia, ogólne wskazówki podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Według zasad zdrowego żywienia powinno się jeść 5 posiłków o stałych porach w odstępach 3-3,5h. Dłuższe przerwy miedzy posiłkami powodują napady wilczego głodu i jedzenie nadmiernej ilości kalorii. Organizm potrzebuje regularności stąd tak ważne równe odstępy miedzy posiłkami, w momencie, gdy jedne przerwy są krótsze, drugie zaś sporo dłuższe organizm może wejść w tryb magazynowania energii w formie tkanki tłuszczowej na zaś. Pierwszy posiłek o godzinie 10 - dość późno, śniadanie powinno się jeść do godziny-półtora po wstaniu. Ostatni posiłek o 17 - dość wcześnie, kolacje powinno się spożywać na 2,5-3h przed snem. W momencie, gdy spożywamy ją za wcześnie często w późnych porach wieczornych dopada nas głód, który zajadamy przekąskami, małymi ale często bardzo kalorycznymi.

Lepiej jest rozłożyć te 3 posiłki na 5 ale mniejszych. Nie obciąża się w ten sposób żołądka, a także jest łatwiej jest zachować odstępy między posiłkami, nie czuć głodu i z utęsknieniem wyczekiwać następnego posiłku. Spożywanie o 17 ostatniego posiłku, jest racjonalne jeśli idzie się spać o godz.20.00-21.00 . Odstęp 17-10 rano następnego dnia to 17 godzin, dla organizmu to stanowczo za długa przerwa.