Witam, należy zacząć od zmiany dotychczasowego sposobu żywienia, skoro nie jest Pani zadowolona z obecnej masy ciała (wskaźnik masy ciała BMI 26,3 wskazuje na nadwagę). W tym celu proponuję rzetelnie wypełnić dzienniczek żywieniowy (do pobrania z mojej strony internetowej), wypełnić, odesłać i wówczas będzie możliwe ułożenie spersonalizowanej diety.
Pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Witam,
podstawą diety są regularne posiłki. Pierwszy należy zjeść do ok. godziny po wstaniu, ostatni 2-3 godziny przed położeniem się spać.
Porcje posiłku będą zależały od Pani aktywności fizycznej.
Przykładowo dla diety 1200 kcal na śniadanie mogłaby Pani zjeść 2 kanapki z chleba razowego, każda z plasterkiem szynki drobiowej i pomidorem, na II śniadanie jogurt naturalny z owocem (kiwi,truskawki mrożone), obiad ryż brązowy lub kasza (ok. 1/3 woreczka), pulpety z warzywami czy talerz zupy warzywnej z mięsem drobiowym, podwieczorek: owoce (banan lub jabłko i mandarynka itp.), kolacja kanapka z chleba razowego i twarożek z chudego twarogu z warzywami.
Można poszperać i znaleźć w sieci poradniki z gotowymi dietami na określoną liczbę kalorii lub udać się do dietetyka, który pomoże Pani to rozplanować.
Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak efektów podczas odchudzania – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Spożywanie trzech posiłków o stałych porach – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak rozłożyć prawidłowo posiłki, aby waga spadała? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Odchudzanie i dzienne spożywanie kalorii – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czego unikać przy nadwadze? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak powinien wyglądać plan dnia 15-latki? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla osiemnastolatki? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Najczęstsze błędy popełniane podczas odchudzania – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Co ile godzin powinnam spożywać posiłki? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Dieta podczas odchudzania i ćwiczeń – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska