Stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Mam wycięty woreczek żółciowy,i miałem zapalenie trzustki. Staram się przestrzegać diety,prawie w ogóle nie pije alkoholu. Znałem osoby co bardziej przestrzegali zalecenia lekarza,i niestety trzustka ich posłała do grobu,wcześniej ciągle chorowali,badania itd,i nic to nie dało,a ja nie mam problemów ,2 razy byłem w szpitalu,i wszystko jest w porządku, nic mi nie jest narazie. Czy może to zależeć od układu odpornościowego,itd?

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o problemy z trzustką to możemy wyróżnić kilka rodzajów zapalenia: łagodne ostre, ostre, ciężkie ostre i martwice. Najczęstszą przyczyną pojawienia się OZT (ostre zapalenie trzustki) jest kamica żółciowa, inne przyczyny to alkohol, hiperlipidemia (podwyższone trójglicerydy, cholesterol), urazy i oczywiście czynniki idiopatyczne (czyli mimo pełnej diagnostyki nie można ustalić dlaczego doszło do rozwoju OZT). Po opanowaniu zapalenia należy ściśle przestrzegać diety i unikać alkoholu, który może doprowadzić do ponownego pojawienia się OZT (należy pamiętać, ze każdy taki stan może doprowadzić do rozwoju martwicy trzustki). Należy pamiętać, że ostre zapalenie trzustki to krótkotrwała choroba, ale może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki (prowadzi to do zwłóknienia narządu). Poza tym takie zapalenie niszczące trzustkę powoduje rozwój cukrzycy. Mimo wszystko śmiertelność spowodowana OZT i PZT związane są z nieprzestrzeganiem zaleceń dotyczących niepicia alkoholu, nieprzestrzegania diety i braku kontroli lekarskiej.
Oczywiście może dojść do rozwoju autoimmunologicznego zapalenia trzustki (typ I lub typ II), ale obie jednostki według badań dobrze poddają się leczeniu i rzadko występują powikłania w postaci złogów przewodu trzustkowego lub nowotworów złośliwych. Podejrzewam, że dużą rolę odgrywa fakt, jak bardzo uszkodzony został narząd i jak wiele powikłań powstało, w takich przypadkach niestety nawet najlepsze nawyki po incydencie nie odbudują trzustki.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann