Stosowanie antybiotyków przy usuwaniu zębów

Wczoraj miałam usunięte obydwie prawe ósemki.Rany zaszyte.Dostalam ketanol forte i antybiotyk Clindamycin 600. Wczoraj wzięłam 2 ketonale i 2 dawki antybiotyku i było w miarę znosnie jednak w nocy obudziło mnie zimno i dreszcze.Miałam 38 stopni gorączki,ubralam polar cieple sparpety,ponownie wzielam ketanol i zasnelam. Czy to normalny objaw po wyrwaniu osemek?Ale przy dwoch poprzednich osemkach (rwane pojedynczo) nie mialam czegos takiego.Dzis, czyli po 24h plukalam delikatnie rane sola-dobrze?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

wszystko robi Pani dobrze, to że przy poprzednich ekstrakcjach było inaczej to o niczym nie świadczy - każdy zabieg traktujemy jako odrębny - statystycznie w kilku procentach zabiegów dzieje się tak jak u Pani obecni
można delikatnie najlepiej "bez bulgania" płukać solą
objawy mogą się nasilać nawet do 3 dnia po zabiegu - potem bedzie już tylko lepiej
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Witam
Każda ekstrakcja to zabieg, który może dawać podobne objawy, choć nie zdarza się to często. Zalecono Pani antybiotyk, co również nie jest standardowym postępowaniem- widocznie były ku temu powody. Jeżeli coś jeszcze Panią zaniepokoi, proszę udać się do stomatologa.
Co do płukania solą- raczej proszę tego nie robić. Swoim pacjentom zalecam do płukania preparaty na bazie chlorheksydyny.