Tak - cytologię najlepiej wykonać gdy do 4 dni wcześniej nie stosowano żadnych leków dopochwowych, nie stosowano irygacji, nie było współżycia. Jeśli jednak wynik cytologiczny będzie prawidłowy to znaczy że nie przeszkodziła w ocenie interpretacji cytologicznej wcześniej stosowana globulka. Poza tym należy pamiętać, że cytologia jest ważna 3 lata, a nie rok, jak uważa większość kobiet.
Przed cytologią przynajmniej na 2 dni przed a najlepiej na 4 dni przed nie powinno się aplikować żadnych leków dopochwowo. Należy zgłosić się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym następną. Poza tym przed cytologią nie należy współżyć i przynajmniej na 24 godz. przed nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu. Jeśli wyniki wyjdą prawidłowe należy uznać, ze takie są i badania nie trzeb już powtarzać. Jeśli natomiast będą nieprawidłowe trzeba je powtórzyć z zachowaniem opisanych reguł.
Badanie powinno być robione raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata. Między 25 a 59 rokiem życia badanie refundowane jest przez NFZ, tak że nie trzeba za nie płacić.
Fluomizin jest to środek stosowany dopochwowo, wieczorem przed snem. 1 tabl. 1 ×/d przez 6 dni. Leczenie należy przerwać podczas miesiączki i kontynuować po jej zakończeniu. Substancją czynną jest dekwalina, która zmienia przepuszczalność błony komórkowej bakterii i przez to ma działanie bakteriobójcze. Środek stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Wyraźne złagodzenie stanu zapalnego i upławów jest odczuwalne zasadniczo po upływie 24–72 h. Gatunki bakterii, które wykazują wrażliwość na dekwalinę to: Enterococcus faecalis, Lactobacillus spp., S. aureus, Streptococcus agalactiae, S. pyogenes, Enterobacter spp., E. coli, Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Serratia spp., Bacteroides spp., Fusobacteria, Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Peptostreptococcus spp., Poryphyromonas spp. Drobnoustroje o wrodzonej oporności to Proteus spp., Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy infekcja ma wpływ na wynik cytologii? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Tabletki antykoncepcyjne a cytologia – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy dzień cyklu ma znaczenie w wyniku badań cytologii? – odpowiada Dr n. med. Jacek Tulimowski
- Jak ocenić wyniki cytologii 27-latki? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- W jakiej kolejności stosować Fluomizin i Invag? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy Fluomizin osłabia działanie krążka antykoncepcyjnego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza wynik cytologii u 35-letniej kobiety? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stosowanie globulek dopochwowych na zapalenie pochwy a wynik cytologii – odpowiada Dr hab. n. med. Marek Bulsa
- Jak interpretować wynik cytologii? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Czy można jednocześnie stosować kapsułki flucofast i tabletki dopochwowe fluomizin? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
artykuły
Cytologia - charakterystyka, przebieg badania, wyniki, leczenie
Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku ra
Cytologia - wyniki, wskazania, przebieg, metody badania
Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku ra
#zamiastkwiatka. Fakty i mity o cytologii. Ginekolog odpowiada na najczęstsze wątpliwości kobiet
20 sekund raz na 3 lata - dokładnie tyle wystarczy