Stosowanie globulek dopochwowych Floragyn a współżycie

Dzien dobry mam na imie Justyna i mam 27 lat. Kilka dni temu bylam leczona ginekologicznie z powodu infekcji bakteryjnej. Lekarz przepisal mi następnie globulki dopochwowe.Biore je ale mam pytanie czy podczas stosowania globulek dopochwowych Floragyn można współżyć? Jestem tym zainteresowana ponieważ mój mąż pracuje za granica i przyjezdza teraz na tydzień wiec ta informacja jest dla mnie wazna. Skoro jednak nie można byloby , to po jakim czasie po zażyciu ostatniej globulki można znów uprawiać seks? Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o szybką odpowiedz za która z gory bardzo dziekuje serdecznie pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim nie powinna Pani współżyć ze względu na infekcję. Proszę zatem odłożyć współżycie do czasu wyleczenia infekcji.

Magdalena Mroczek

Floragyn jest to probiotyk stosowany dopochwowo. Stosuje się go w celu przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie. Często stosuje się go po infekcji bakteryjnej i zażywaniu antybiotyku, aby jak najszybciej odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Jeśli chodzi o współżycie to w czasie przyjmowania leku nie powinno się współżyć, przede wszystkim ze względu na ryzyko przeniesienia infekcji z partnera na partnera. Teoretycznie można współżyć od razu po zakończeniu przyjmowania globulek, w praktyce jednak lepiej jest odczekać kilka dni, aby pozwolić odbudować się florze bakteryjnej i uniknąć reinfekcji czy urazów.

Wyniki randomizowanych badań klinicznych wskazują na to, że probiotyki podawane doustnie lub dopochwowo wywierają skuteczny wpływ w zapobieganiu i w leczeniu wspomagającym infekcji pochwy. Działają poprzez obniżanie pH pochwy, konkurencję z patogenami o składniki odżywcze i produkcję substancji eliminujących patogenne bakterie. Są one nie tylko bezpieczne w stosowaniu, ale mają także, potwierdzoną w badaniach klinicznych, skuteczność.

W leczeniu dysbiozy pochwy rekomenduje się zarówno probiotyki dopochwowe, jak i doustne, zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus. Zgodnie z zaleceniami FAO/WHO, probiotyki ginekologiczne powinny spełniać poniższe kryteria, m.in. powinny pochodzić z nabłonka pochwy, posiadać potwierdzoną przynależność gatunkową i określenie szczepu, charakteryzować się silną adherencją do nabłonka pochwy i wykazywać działanie antagonistyczne w stosunku do mikroorganizmów chorobotwórczych (wytwarzanie kwasu mlekowego, bakteriocyn).

Dodatkowo Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) zaleca, aby stosować preparaty zawierające co najmniej 2 szczepy, występujące w fizjologicznej mikroflorze pochwy populacji, w której probiotyk ma być stosowany; ponadto rekomenduje, aby probiotyki doustne były odporne na działanie soku żołądkowego i żółci oraz kolonizowały przewód pokarmowy i pochwę.