Stosowanie globulek dopochwowych Floragyn a współżycie

Dzien dobry mam na imie Justyna i mam 27 lat. Kilka dni temu bylam leczona ginekologicznie z powodu infekcji bakteryjnej. Lekarz przepisal mi następnie globulki dopochwowe.Biore je ale mam pytanie czy podczas stosowania globulek dopochwowych Floragyn można współżyć? Jestem tym zainteresowana ponieważ mój mąż pracuje za granica i przyjezdza teraz na tydzień wiec ta informacja jest dla mnie wazna. Skoro jednak nie można byloby , to po jakim czasie po zażyciu ostatniej globulki można znów uprawiać seks? Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o szybką odpowiedz za która z gory bardzo dziekuje serdecznie pozdrawiam.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Przede wszystkim nie powinna Pani współżyć ze względu na infekcję. Proszę zatem odłożyć współżycie do czasu wyleczenia infekcji.

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Floragyn jest to probiotyk stosowany dopochwowo. Stosuje się go w celu przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie. Często stosuje się go po infekcji bakteryjnej i zażywaniu antybiotyku, aby jak najszybciej odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Jeśli chodzi o współżycie to w czasie przyjmowania leku nie powinno się współżyć, przede wszystkim ze względu na ryzyko przeniesienia infekcji z partnera na partnera. Teoretycznie można współżyć od razu po zakończeniu przyjmowania globulek, w praktyce jednak lepiej jest odczekać kilka dni, aby pozwolić odbudować się florze bakteryjnej i uniknąć reinfekcji czy urazów.

Wyniki randomizowanych badań klinicznych wskazują na to, że probiotyki podawane doustnie lub dopochwowo wywierają skuteczny wpływ w zapobieganiu i w leczeniu wspomagającym infekcji pochwy. Działają poprzez obniżanie pH pochwy, konkurencję z patogenami o składniki odżywcze i produkcję substancji eliminujących patogenne bakterie. Są one nie tylko bezpieczne w stosowaniu, ale mają także, potwierdzoną w badaniach klinicznych, skuteczność.

W leczeniu dysbiozy pochwy rekomenduje się zarówno probiotyki dopochwowe, jak i doustne, zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus. Zgodnie z zaleceniami FAO/WHO, probiotyki ginekologiczne powinny spełniać poniższe kryteria, m.in. powinny pochodzić z nabłonka pochwy, posiadać potwierdzoną przynależność gatunkową i określenie szczepu, charakteryzować się silną adherencją do nabłonka pochwy i wykazywać działanie antagonistyczne w stosunku do mikroorganizmów chorobotwórczych (wytwarzanie kwasu mlekowego, bakteriocyn).

Dodatkowo Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) zaleca, aby stosować preparaty zawierające co najmniej 2 szczepy, występujące w fizjologicznej mikroflorze pochwy populacji, w której probiotyk ma być stosowany; ponadto rekomenduje, aby probiotyki doustne były odporne na działanie soku żołądkowego i żółci oraz kolonizowały przewód pokarmowy i pochwę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty