Strach dziecka przed wyjściem na spacer

moje 2,5 letnie dziecko poszło do przedszkola. chodzi tam od dwoch tygodni. ostatnio pani poinformowała nas ze na hasło spacer zaczya płakac i placze caly spacer az do powrotu. jestem w szoku. ola uwielbia chodzić na dwór i po spacerze jest problem z powrotem. panie wywierają na nas ogromny nacisk.okazuje sie ze zadne dziecko nie placze tylko ola. zanosi sie i kaszle. moim zdaniem są to jej fanaberie. na spacerze nie lubi trzymac nas za rekę chodzi gdzie chce i ma mame i tate tylko dla siebie

Zachęcam do spokojnej rozmowy z wychowawcą dziecka. Dowiedzieć się jak konkretnie zachowuje się córeczka, jak reagują na to Panie, czy problem pojawił się od pierwszego spaceru, czy od któregoś i czy coś się kiedyś na spacerze wydarzyło? Ważne byłoby także dopytanie córeczki, co jej nie pasuje i dlaczego płacze podczas spaceru. Być może konieczność chodzenia w parach? Trzymania się opiekuna? Mogą to być dla niej nowe rzeczy, do których trudno jej się dostosować, szczególnie jeśli Państwo preferują inny sposób spacerowania.
Zależnie od ustalonej przyczyny, będzie można ustalić metody poradzenia sobie. Najlepszym jednak wyjściem zawsze jest pogodzenie interesów obydwu stron. O ile oczywiście jest to możliwe. Być może większa elastyczność ze strony przedszkolanek, a także przystosowanie Oli do przedszkola i zasad oraz ograniczeń w nim panujących przyczyni się do rozwiązania problemu.

Witam Panią
przy pomocy Internetu trudno o zdiagnozowanie przyczyny pojawiających się trudności. Jednakże biorąc pod uwagę opisywaną sytuację oraz normy rozwojowe przewidziane dla dzieci w ok. 2 -3 roku życia, mogę przypuszczać, że córeczka próbuje dostosować się do nowych warunków.Dzieci w tym wieku, zaczynają podejmować własne działania niezależne od woli opiekuna, naśladują opiekunów i uczą się samodzielnego radzenia sobie z zachowaniami i emocjami, doskonalą umiejętności przystosowania się do zmiany. Córeczka chodzi do przedszkola od 2 tygodni, zatem znalazła się w nowej sytuacji, powodującej napięcia, których prawdopodobnie samodzielnie nie potrafi rozładować.Zanim dostosuje się do grupy rówieśników i nowego miejsca, będzie potrzebowała pomocy i wsparcia .Proszę porozmawiać z córeczką, zapytać dlaczego płacze?,co się dzieje na spacerze? z kim spaceruje w parze? Może warto byłoby rozważyć udział w takim spacerze. Na pewno pomocna będzie również rozmowa z Przedszkolankami, które być może zauważyły kiedy pojawił się problem, z czym go wiążą i jakie ewentualnie proponują środki zaradcze, pozwalające córeczce oswoić się z zasadami panującymi w przedszkolu.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz