Strach przed ludźmi

Witam, mam pewien problem, który, niestety, bardzo utrudnia mi życie i nie wiem, co zrobić. Mam 21 lat i boję się ludzi. Bałem się ich od zawsze. Jakoś udało mi się skończyć gimnazjum, ale potem żadnej innej szkoły już nie mogłem skończyć - po prostu bałem się do niej chodzić, bo bałem się ludzi. Od kilku lat nic nie robię. Ponieważ nie chodzę do szkoły ani pracy, nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, co dodatkowo mnie stresuje, i każda moja wizyta u lekarza musi być prywatna, a mnie na to nie stać. Chciałbym iść do pracy, ale boję się ludzi. Nie wiem, jak sobie poradzić z moim strachem przed ludźmi. Może pójść do psychoterapeuty lub psychiatry, ale na to mnie nie stać, a z braku ubezpieczenia nie mogę korzystać z lekarza na NFZ. Próbowałem nawet w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, ale żadna zapomoga mi się nie należy. Lekarza (psychiatrę) bym miał, jakbym pracował, ale przecież gdybym był w stanie pracować, nie potrzebny byłby mi lekarz. Jestem bezradny, nie wiem, co zrobić.

Witam!

Opis Pana problemu jest dość krótki, trudno więc postawić choćby hipotezy odnośnie diagnozy. Lęk przed ludźmi może być objawem fobii społecznej, zaburzeń osobowości, depresji lub zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Problem rzeczywiście wymaga diagnozy i rozpoczęcia profesjonalnego leczenia, zwłaszcza, że w Pana przypadku jest powodem znacznego dyskomfortu oraz wywiera niekorzystny, ograniczający wpływ na aktywność.

Leczenie psychiatryczne oraz leczenie uzależnień jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych.

Jeśli problem ma charakter przewlekły, być może powinien Pan starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i uzyskać dzięki temu świadczenia z opieki społecznej. Potrzebne jest wówczas zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza.
Proszę zapisać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, która powinna udzielić pomocy, bez względu na ubezpieczenie.