Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Strach przed ludźmi

Witam, mam pewien problem, który, niestety, bardzo utrudnia mi życie i nie wiem, co zrobić. Mam 21 lat i boję się ludzi. Bałem się ich od zawsze. Jakoś udało mi się skończyć gimnazjum, ale potem żadnej innej szkoły już nie mogłem skończyć - po prostu bałem się do niej chodzić, bo bałem się ludzi. Od kilku lat nic nie robię. Ponieważ nie chodzę do szkoły ani pracy, nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, co dodatkowo mnie stresuje, i każda moja wizyta u lekarza musi być prywatna, a mnie na to nie stać. Chciałbym iść do pracy, ale boję się ludzi. Nie wiem, jak sobie poradzić z moim strachem przed ludźmi. Może pójść do psychoterapeuty lub psychiatry, ale na to mnie nie stać, a z braku ubezpieczenia nie mogę korzystać z lekarza na NFZ. Próbowałem nawet w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, ale żadna zapomoga mi się nie należy. Lekarza (psychiatrę) bym miał, jakbym pracował, ale przecież gdybym był w stanie pracować, nie potrzebny byłby mi lekarz. Jestem bezradny, nie wiem, co zrobić.

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam!

Opis Pana problemu jest dość krótki, trudno więc postawić choćby hipotezy odnośnie diagnozy. Lęk przed ludźmi może być objawem fobii społecznej, zaburzeń osobowości, depresji lub zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Problem rzeczywiście wymaga diagnozy i rozpoczęcia profesjonalnego leczenia, zwłaszcza, że w Pana przypadku jest powodem znacznego dyskomfortu oraz wywiera niekorzystny, ograniczający wpływ na aktywność.

Leczenie psychiatryczne oraz leczenie uzależnień jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych.

Jeśli problem ma charakter przewlekły, być może powinien Pan starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i uzyskać dzięki temu świadczenia z opieki społecznej. Potrzebne jest wówczas zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza.
Proszę zapisać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, która powinna udzielić pomocy, bez względu na ubezpieczenie.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy