Stresowanie dziecka w obcych miejscach

Synek stresuje sie w obcych miejscach ---wziełam go do Figloraju--jak wszedlismy ,to sie trzasł, ale tylko na chwilke--potem biegał skakał z wszystkimi dziecmi. Nie robi tak często--jezdzimy do sklepow, do miast, --lecz jak za bardzo nie zna miejsca---chodzi o pomieszczenia to lekko sie boi....ale za jakiś czas mu to przechodzi. czy mam sie matrwic. Synek ma 3,5 roku. dziękuję karolina

Witam serdecznie,
Dzieci, podobnie jak my dorośli wykazują lęk i obawę przed nowym, nieznanym miejscem.. to zupełnie naturalne. Warto zastanowić się co rodzic może zrobić by przygotować dziecko do wizyty w nowym, obcym dla siebie miejscu ? Z pewnością pomocna będzie rozmowa opisująca gdzie, kiedy i po co idziemy, co będziemy tam robić, można dokonać tego w formie zabawy np. zabawa pt. "idziemy do figloparku" - opisujemy/pokazujemy co robimy przed, co będziemy robić będąc na miejscu itd. powyższa forma powinna pomóc w oswojeniu się dziecka z nową forma aktywności i obniżyć jego lęk w zaistniałej sytuacji. Gdyby jednak sytuacje lękowe nasilały się, warto udać się na konsultacje z psychologiem.

Martwić może nie, ale na pewno powinna Pani wspierać syna w takich momentach. Pokazywać że jest pani gdzieś obok i jie ma powodów do obaw. Zachowywać się tak, żeby dziecko czuło że pani jest spokojna-wtedy syn również taku będzie. Na pewno nie powinna pani reagować strachem czy przesadna troską, gdy widzi ze syn się denerwuje. To jedynie może wzmocnić strach dziecka. Pozdrawiam