Najlepiej byłoby udać się na konsultację z psychologiem dziecięcym, który pomoże Państwu zdiagnozować przyczynę problemu i pomóc przezwyciężyć lęk u córki. Mogą Państwo skorzystać z oferty poradni zdrowia psychicznego lub gabinetów prywatnych.
Szanowna Pani,
Państwa córka głęboko przeżyła najwidoczniej swoją chorobę i fakt koniecznych oględzin przez lekarzy, co mogło być dla niej nieprzyjemne. Proszę nie starać się przezwyciężać jej lęku, a uzbroić się w cierpliwość i przyjąć ten lęk. On w jej świecie emocjonalnym chroni ją przed złymi doświadczeniami i ma prawo tak odreagować to, co się stało. Myślę, że z czasem wszystko wróci do normy, jeśli nie będą Państwo szczególnie zwracać uwagi i na jej lęki i udzielali jej wsparcia, gdy jej przeżywa.
pozdrawiam
Jarosław Żukowski
Pracownia Integra
Witam Panią serdecznie. Znając historię choroby dziecka trudno się dziwić jej lękom. Dziecko przed drugim rokiem życia nie potrafi jeszcze dokładnie wyrazić swoich lęków, obaw, czy uczuć za pomocą słów, więc mówi nam o nich poprzez płacz. Sytuacja badania lekarskiego, gdy lekarz narusza nasze granice cielesne, bywa niemiła dla nas (którzy rozumiemy, że to konieczne), a w dzieciach budzi strach. Myślę, że na przyszłość warto byłoby oswajać małą z sytuacją gabinetu lekarskiego np. kupić jej zestaw lekarski, badać ją za jej zgodą, pozwalać badać siebie, pokazać, że może to być dobrą zabawą. Wyjść z domu nie należy unikać, żeby nie pokazywać, że Państwo również mają podobne lęki. W sytuacji lęku należy dziecko przytulić, próbować uspokoić, nie kazac witać się z danym mężczyzną, swobodnie zrobić "papa" i starać się samemu zachować spokój, nie należy karcić dziecka za takie zachowanie, tylko ze zrozumieniem przyjąć jego lęk. Moim zdaniem nie musi się Pani martwić, sądzę, że przy Pani akceptacji i spokojnym podejściu do sprawy po jakimś czasie lęki powinny ustąpić. Przed kolejną wizytą u lekarza proszę dziecko do tej wizyty przygotować, mówiąc o tym co może się wydarzyć w gabinecie, bawiąc się z dzieckiem wcześniej w zabawę o tej tematyce. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz
Witam serdecznie. Proponuję udać się z dzieckiem do psychopedagoga lub psychologa dziecięcego w celu dokładnej diagnozy problemu. Niestety na Internecie nie uzyskają Państwo informacji.
Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresja u 2-letniej córki – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Dziwne zachowanie i brak empatii u 5-letniej córki – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Próby onanizmu u 3-letniej córki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zachowanie dwuletniej córki i niechęć zabawy z innymi dziećmi – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Nagły strach przed ciemnością u 18-latki – odpowiada Mgr Jarosław Żukowski
- Budzenie nocne i chęć przebywania z mamą u czterolatki – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Zachowanie 3-letniej córki – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Nadpobudliwość u 3-letniej córki – odpowiada Mgr Joanna Marciniak
- Stresowanie dziecka w obcych miejscach – odpowiada Mgr Marzena Kicińska-Galas
- Lęk przed samochodami u 2,5-letniej córki – odpowiada Mgr Anna Szostak (Mazur)
artykuły
"Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
Pięciolatek, który podczas ataku złości demoluje m
Strach przed dentystą
Strach przed dentystą określany jest jako dentofob
Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania
Rozwijająca się epidemia koronawirusa przyczyniła