Nagły strach przed ciemnością u 18-latki

Nigdy nie bałam sie ciemności, jako dziecko nawet się z niej śmiałam. Ale ostatnie dwie noce miałam prawie bezsenne, cały czas oczekiwałam na to, że coś usłysze, poczuje, coś mnie dotknie. Mam 18 lat, ostatnio nic sie w moim życiu nie zmieniło, nie wiem skąd to się wzięło. To paniczny lęk, nawet czyjaś obecność i światło niewiele dają. Boje się, że zacznę nie tylko coś słyszeć, ale też widzieć, a wtedy oszaleje,. Co robić?

Poczekaj, poobserwuj, wiem że to nieprzyjemne. Zobacz w jakim nastroju ostatnio jesteś, co ważnego się dzieje w szkole, wśród bliskich, przyjaciół? Czego się obawiasz w przyszłości? Obgadaj to z kimś komu ufasz. Spróbuj zastanowić się, czego się tak naprawdę boisz w tej ciemności, co się ma stać najgorszego?. Jeśli nadal będzie się powtarzać - zgłoś się do lekarza psychiatry lub psychoterapeuty na konsultację.

pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra